Môj brat pracuje v 12-hodinových zmenách. Každý deň v týždni - pondelok až piatok - pracuje 12 hodín denne, striedavo jeden týždeň cez deň, druhý týždeň v noci. Ak si zoberie jeden deň dovolenky, odrátajú mu 1,5 dňa. Má na to firma nárok? Veď keby si zobral týždeň dovolenku, odpočítajú mu 7,5 dňa.
Z Vášho vyjadrenia bohužiaľ nemôžeme s úplnou istotou vyvodiť záver o tom, aké je presné rozvrhnutie pracovného času Vášho brata. Zákonník práce totiž ukladá významné obmedzenia na ochranu zamestnancov ako je maximálna priemerná dĺžka pracovného času v týždni, minimálne prestávky v práci medzi dvoma pracovnými zmenami, nepretržitý odpočinok v týždni a napokon nárok na dovolenku. Rovnako neuvádzate, v akom obore Váš brat pracuje; napr. pracovníci v zdravotníctve či doprave majú odlišné relevantné limity, ako iný pracovníci v nepretržitých alebo viaczmenných prevádzkach.
Zovšeobecňujúc budeme vychádzať z predpokladu, že ide o nerovnomerne rozvrhnutie pracovného času.
Základnú výmeru dovolenky vymedzuje zákonník práce v týždňoch (§ 103 ZP). Zmyslom dovolenky za kalendárny rok je poskytnúť zamestnancovi dlhšie obdobie v roku na zotavenie sa. Čerpanie dovolenky v dňoch, či dokonca poldňoch je výnimkou, ktorá sa v praxi akceptuje. Práve pre tieto prípady stanovuje ust. § 104 Zákonníka práce. Podľa tohto zákonného ustanovenia patrí zamestnancovi s nerovnomerne rozvrhnutým pracovným časom toľko pracovných dní dovolenky, koľko ich na jeho dovolenku pripadá v celoročnom priemere; t.j. koľko pracovných dní zamestnanec odpracuje za 4 resp. 5 týždňov.
Prepočet dovolenky na jednotlivé dni je pri nerovnomernom rozvrhnutí pracovného času veľmi dôležitý z pohľadu ochrany práv zamestnávateľov pri čerpaní časti dovolenky v dňoch. Tak by totiž mohli zamestnanci čerpať viac dovolenky (viac pracovných dní) ako je ich zákonný nárok. Objem pracovného času v týždni je totiž pri nerovnomernom rozvrhnutí pracovného času odlišný ako i zamestnanca s rovnomerným rozvrhnutím (obvykle 5 dní v týždni po 8 hod.) Pre lepšie pochopenie si zoberme príklad, kedy zamestnanec odpracoval u zamestnávateľa 208 dní a jeho pracovný čas bol rozvrhnutý nerovnomerne, tzn. že určitý úsek v roku pracoval 5 dní v týždni, inokedy štyri alebo tri dni v týždni. Výpočet dovolenky zamestnanca s nerovnomerne rozvrhnutým pracovným časom uskutoční zamestnávateľ tak, že počet odpracovaných dní (208) delí počtom týždňov v kalendárnom roku (52), teda 208:52 = 4. Pre takéhoto zamestnanca predstavuje týždeň dovolenky 4 pracovné dni.
Zákonník práce v § 103 ods.1 definuje základný nárok zamestnanca na dovolenku v trvaní 4-týždňov (20 dní rovnomerne rozvrhovaného prac. času). Po vykonaní prepočtu podľa § 104 ZP bude nárok zamestnanca s nerovnomerne rozvrhnutým pracovným časom, ktorý u svojho zamestnávateľa odpracoval 208 pracovných dní, predstavovať jeho 4-týždňová dovolenka len 16 pracovných dní.
Pri čerpaní dovolenky v dňoch mu tak z jeho ročného nároku bude odpočítaný nie 1 deň, ale 1,25 dňa dovolenky (20:16 = 1,25).
Či je výpočet zamestnávateľa Vášho brata správny hlavne závisí od toho, či zamestnávateľ dodržiava ustanovenia o pracovnom čase; teda, či správne rozvrhuje pracovný čas s prihliadnutím na obmedzenia menované v úvode. Pokiaľ máte pochybnosti, môžete žiadať odborovú organizáciu, zástupcu zamestnancov alebo inšpekciu práce o preverenie dodržiavania zákona.
Autor pôsobí ako advokátsky koncipient v advokátskej kancelárii Proiuris advokáti.
Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.
Ilustračné foto na titulke - Vlado Benko



