- Aká je interpretácia § 45 zákona o správe daní a poplatkov? Ide o zánik práva vyrubiť daň alebo rozdiel dane. V odseku 1 tohto paragrafu sa uvádza, že právo vyrubiť daň alebo rozdiel dane zaniká po uplynutí 5 rokov od konca roka, v ktorom vznikla povinnosť podať daňové priznanie. Ak je zdaňovacím obdobím rok 2005, kedy teda zaniká právo vyrubiť daň za tento rok? Uplynutím roku 2011 alebo 2010?
Prvá alternatíva vašej odpovede je správna. Právo správcu dane dorubiť podnikateľovi daň z príjmov za rok 2005 zanikne 31. 12. 2011. Inštitút zániku (preklúzie) práva daňového úradu vyrubiť daň upravuje § 45 zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov v platnom znení.
Podľa prvého odseku tohto paragrafu nemožno vyrubiť daň ani rozdiel dane alebo priznať nárok na vrátenie nadmerného odpočtu alebo vrátenie dane po uplynutí piatich rokov od konca roka, v ktorom vznikla povinnosť podať daňové priznanie alebo hlásenie alebo v ktorom bol daňový subjekt povinný daň zaplatiť aj bez povinnosti podať daňové priznanie alebo hlásenie, alebo v ktorom daňovému subjektu vznikol nárok na vrátenie nadmerného odpočtu alebo vrátenie dane.
Právna norma je zložito napísaná, treba to vysvetliť. Zákon stanovuje pre daňový úrad 5-ročnú prekluzívnu lehotu na vyrubenie dane.
Prekluzívna lehota vlastne znamená, že je to tzv. prepadná lehota, ktorej márnym uplynutím právo vyrubiť daň zanikne. Daňový úrad musí na uplynutie prekluzívnej lehoty prihliadnuť ex offo aj vtedy, keď to daňový subjekt nenamieta. V tom sa prekluzívna lehota odlišuje od premlčacej lehoty, na ktorej uplynutie prihliadne daňový úrad až vtedy, keď podnikateľ vznesie tzv. námietku premlčania.
Treba si uvedomiť, že päťročná lehota na vyrubenie dane začína správcovi dane plynúť až od konca roka, v ktorom daňový subjekt podal daňové priznanie, čiže vlastne od 1. januára nasledujúceho roka.
Vo vašej otázke ste nepovedali, akej dane sa týka. Predpokladám, že dane z príjmov. Daň z príjmov pozná jednoročné zdaňovacie obdobie.
Otázka by mala iné riešenie, ak by išlo o DPH, pretože táto nepriama daň pozná mesačné alebo kvartálne (štvrťročné) zdaňovacie obdobia. V prípade DPH by sa teda plynutie päťročnej lehoty posunulo dopredu.
Pri konštelácii daň z príjmov a zdaňovacie obdobie rok 2005 začne 5-ročná lehota na vyrubenie dane plynúť od 1.1.2007. V prípade DPH a zdaňovacieho obdobia 3. kvartál 2005, vznikne povinnosť podať daňové priznanie do 25.10.2005 a päťročná lehota začne plynúť od 1.1.2006, čiže o rok skôr ako pri dani z príjmov.
Odpoveď na vašu otázku možno znázorniť na nasledovnom príklade. Podnikateľ podá daňové priznanie k dani z príjmov za rok 2005 dňa 31.3.2006.
Päťročná lehota sa začína počítať až od konca roka, kedy daňový subjekt podal daňové priznanie. Keďže podnikateľ podá daňové priznanie k dani z príjmov 31.3.2006 a koniec roka je 31.12.2006, lehota začne plynúť od 1.1.2007.
Dôvod je ten, že lehota sa začína počítať až v deň nasledujúci pod dni, kedy došlo k skutočnosti určujúcej začiatok plynutia lehoty. Správca dane preto môže podnikateľovi dorubiť daň z príjmov za rok 2005 v termíne do 31. 12. 2011.
Zákon však dovoľuje daňovému úradu koniec lehoty ešte viac posunúť. Ak bol pred uplynutím základnej päťročnej lehoty na vyrubenie dane vykonaný úkon smerujúci na vyrubenie dane, plynie nová päťročná lehota znovu od konca roka, v ktorom bol daňový subjekt o tomto úkone vyrozumený.
Vyrubiť daň alebo rozdiel dane je možné najneskôr do desiatich rokov od konca roka, v ktorom vznikla povinnosť podať daňové priznanie. Vo vašom prípade daňový úrad môže daň za rok 2005 dorubiť najneskôr do 31.12.2016.
Predĺženie základnej päťročnej lehoty na vyrubenie dane záleží na daňovom úrade. Podmienkou je, že vykoná úkon smerujúci na vyrubenie dane.
Týmto úkonom je prerokovanie protokolu o daňovej kontrole. Ten vyvoláva opätovné plynutie v poradí druhej päťročnej lehoty na vyrubenie dane. Právnu úpravu možno ilustrovať na nasledovnom príklade.
Ak daňový úrad nevykoná podnikateľovi daňovú kontrolu, bude môcť dorubiť daň z príjmov za rok 2005 najneskôr do 31.12.2011. V praxi sa môže stať, že daňový úrad príde k podnikateľovi na daňovú kontrolu v roku 2008.
Prerokovanie protokolu o daňovej kontrole sa považuje za úkon smerujúci k vyrubeniu dane, ktorý spôsobí pretrhnutie plynutia prvej päťročnej lehoty na vyrubenie dane (ktorá nebude plynúť až do konca – do 31.12.2011) a vyvolá plynutie novej päťročnej lehoty na vyrubenie dane. Tá začne plynúť od konca roka, kedy daňový úrad vykonal úkon smerujúci na vyrubenie dane.
V ilustrovanom príklade začne druhá päťročná lehota plynúť fakticky od 1.1.2009 a uplynie dňa 31.12.2013. Daňový úrad si teda „polepšil“ a v tomto príklade odsunul koniec lehoty, dokedy môže podnikateľovi dorubiť daň z príjmov za rok 2005, o ďalšie dva roky.