- V súdnom spore vystupujem ako žalovaný s tým, že žalobca odo mňa žiada, aby som zaplatil za poskytnutie poštovej služby, ktorú mi však on nikdy neposkytol. Súd vydal na jeho návrh platobný rozkaz. Ja som včas podal odpor, a tak čakám na predvolanie na súd a na vytýčenie pojednávania. Medzičasom mi bola doručená dohoda o urovnaní tohto sporu mimosúdnou cestou. Ako bude súd postupovať, ak by som podpísal túto dohodu? Bude mi vrátený súdny poplatok za podaný odpor? Musí schváliť takúto dohodu aj súd?
Ak vám žalobca ponúkol dohodu o urovnaní, musíte zvážiť, do akej miery je pre vás výhodná a čo môžete očakávať od výsledku sporového konania. Je potrebné navyše zohľadniť aj skutočnosť, že dĺžku konania nie je možné nikdy vopred stanoviť. Po vykonaní dokazovania pred súdom prvého stupňa súd vydá rozsudok. Proti rozsudku je možné podať odvolanie. Odvolací súd môže rozsudok zrušiť a vrátiť vec prvostupňovému súdu na ďalšie konanie a celý proces sa môže zopakovať.
Náležitosti dohody o urovnaní nie sú stanovené zákonom. Ak bol však doterajší záväzok zriadený písomnou formou alebo ak sa dohoda týka premlčaného záväzku, musí sa dohoda o urovnaní uzavrieť písomne. Vo vašom prípade ide o dohodu dvoch zmluvných strán, ktorej riešením je vysporiadanie nárokov uplatňovaných na súde. Keďže obsah dohody o urovnaní navrhol žalobca, vy môžete žiadať, aby bola dohoda zmenená alebo doplnená podľa vašich predstáv.
Žalobca vám zrejme navrhol, že po podpise tejto dohody vezme žalobu späť s tým, že si žiadna zo strán neuplatní náhradu trov konania. Ak by bola v dohode uvedená takáto formulácia, znamenalo by to pre vás, že súd nerozhodne vo veci samej, iba zastaví konanie z podnetu žalobcu a vy s takýmto zastavením súhlasíte. Ako budú vysporiadané sporné nároky vrátane trov konania, závisí od vašej dohody.
Postup pri mimosúdnom urovnaní sporu bude taký, že po podpise dohody o urovnaní požiada žalobca písomným podaním súd o zastavenie súdneho konania. K podaniu by mal pripojiť písomnú dohodu o urovnaní. Súd podanie preskúma a s najväčšou pravdepodobnosťou vydá uznesenie o zastavení súdneho konania.
V uznesení uvedie, že žiaden z účastníkov nemá nárok na náhradu trov konania. Podľa § 146 písm. c Občianskeho súdneho poriadku totiž žiaden z účastníkov nemá právo na náhradu trov konania podľa jeho výsledku, ak konanie bolo zastavené. V rámci dohody o urovnaní je teda vhodné vysporiadať aj otázku trov konania.
Dohoda o urovnaní však nie je exekučný titul. To znamená, že pokiaľ by jedna alebo druhá zmluvná strana nesplnila záväzok z tejto dohody, nie je možné priamo osloviť exekútora a požiadať ho o vykonanie exekúcie. V prípade neplnenia dohody by bolo potrebné opäť sa obrátiť na súd a žalobou sa domáhať vydania rozsudku o splnenie povinnosti zo zmluvy.
Exekučným titulom je zmier schválený súdom. Vo vašom prípade by mohol žalobca navrhnúť súdu, aby rozhodol o schválení súdneho zmieru, ktorým by bola v podstate spomínaná dohoda o urovnaní. Súd by tento návrh preskúmal a v prípade, ak by neodporoval právnym predpisom, schválil by ho uznesením. Proti takémuto uzneseniu nie je možné podať odvolanie. Schválený zmier má účinky právoplatného rozsudku a v zmysle § 41 ods. 2 Exekučného poriadku je exekučným titulom.