Približne 700-tisíc majiteľov cenných papierov ešte z čias prvej kupónovej privatizácie dostalo v posledných dňoch faktúry za ich evidenciu. Rozposlal ich Centrálny depozitár cenných papierov majiteľom účtov, na ktorých eviduje viacero cenných papierov. Išlo o faktúry ešte za rok 2011, kedy najnižšia suma poplatku za vedenie účtu dosahovala 9,60 eura.
Aj keď väčšina týchto cenných papierov má v súčasnosti už nulovú, respektíve veľmi nízku reálnu hodnotu, depozitár ich spoplatňuje podľa ich nominálnej hodnoty, teda hodnoty pri vydaní. Tá bola takmer vždy 1 000 slovenských korún, čo v súčasnosti zodpovedá 33,20 eura.
Množstvo faktúr sa vzťahuje k už zosnulým majiteľom, pričom ich dediči o cenných papieroch často nevedeli a nezahrnuli ich do dedičského konania. V takom prípade konzultantka Darina Huttová odporúča vyčkať s prípadným otváraním dedičského konania. Celou vecou sa totiž zaoberá už aj rezort financií, ktorý chce prísť s čo najjednoduchším a najlacnejším riešením do prvej polovice marca.
Mŕtvi majitelia bez dediča
D. Huttová ďalej pripomína, že mŕtva osoba nemôže byť v zásade účastníkom právneho úkonu a teda centrálny depozitár nemôže vymáhať úhradu poplatku od mŕtveho majiteľa cenných papierov.
Otvorenie dedičského konania navyše nemá zmysel, ak sú s tým spojené vyššie náklady než je hodnota cenných papierov. Je preto potrebné si vopred overiť ich hodnotu, napríklad na webovej stránke burzy cenných papierov sa občania dozvedia, či sú akcie obchodované a aký majú kurz alebo už boli z obchodovania vyradené.
Ostatní majitelia a oficiálni dediči sa v súčasnosti snažia legálnou cestou vyhnúť zaplateniu poplatku od depozitára. Tou je bezplatný prevod aktív na Fond národného majetku (FNM). Keďže splatnosť faktúr za majetkové účty je do konca februára, tvoria sa na pracoviskách, ktoré tento prevod sprostredkúvajú, aj niekoľkohodinové rady. Celkovo sa možno podľa platnej legislatívy „bezcenných“ papierov zbaviť ich prevodom na FNM len do 31. decembra tohto roka. Poplatok depozitárovi treba uhradiť a pri prevode vypýtať späť od FNM.
Prevod na FNM uskutočňujú od záveru roka 2009 tri pobočky obchodníka s cennými papiermi RM-S Market a vybrané pracoviská Slovenskej pošty. Len od začiatku tohto roka do polovice februára požiadalo podľa informácií RM-S Marketu o prevod „bezcenných“ papierov 32 800 ľudí, z toho zmluvu reálne uzavrelo 29 000 z nich. Za celý vlaňajšok obchodníka oslovilo 115 000 ľudí, z toho papiere na FNM previedlo 72 000.
Keďže sa počet uchádzačov za tento rok môže hýbať až okolo spomínaných 700 000, predsedníčka predstavenstva RM-S Marketu Elena Osuská naznačuje, že ak by štát legislatívne nepredĺžil termín pre prevod papierov na FNM, nie všetci záujemcovia to do konca roka stihnú.
Zodpovední dediči
A pre súdne lehoty by to nemuseli stíhať ani ľudia, ktorí si pre staré akcie či podielnické listy za posledné týždne otvorili dedičské konania. Takéto konanie by podľa D. Huttovej malo byť pritom dokončené, aj keby medzitým financmajstri prišli s pohodlnejším riešením. Pre pozostalých by to potom mohlo znamenať nielen dlhšie riešenie ako u ostatných dedičov, ale aj drahšie.
Pretože poplatky súvisiace s otvorením dedičského konania im nikto nepreplatí. Ide napríklad o poplatok za návrh na prejednanie novoobjaveného dedičstva vo výške 6,50 eura, ak si ho nechajú spísať notárom, či prejednanie dedičstva určeným notárom, čo stojí ďalších vyše 20 eur. Zvyšné poplatky súvisiace už s prevodom zdedených aktív im už ale FNM preplatí.
„ Ak chce dedič uskutočniť prevod cenných papierov na FNM, musí najskôr uskutočniť prechod cenných papierov z účtu zomrelého na svoj účet. Pokiaľ nemá sám otvorený majetkový účet u centrálneho depozitára, treba si ho na tento účel účet otvoriť. Poplatky za vedenie účtu zomrelého, otvorenie účtu dediča a prechod cenných papierov síce musí dedič uhradiť depozitárovi, avšak následne požiadať fond o ich preplatenie,“ popisuje postup Miloslav Homola, riaditeľ kancelárie predsedníčky výkonného výboru FNM.
Fond preplatí poplatky za vedenie majetkových účtov aj riadnym vlastníkom, nielen dedičom. A to nielen za rok, v ktorom na neho aktíva previedli, ale aj za predošlé dva roky, ak majitelia nejaké poplatky vtedy uhradili.
Práve posunutie konečného termínu pre prevod papierov na FNM pripúšťa ministerstvo ako jedno z možných riešení.
Postup pri zdedených papieroch:
- Cenné papiere zosnulého musia byť zahrnuté v právoplatnom osvedčení o dedičstve
- Originál alebo úradne overená fotokópia osvedčenia je prílohou požiadavky na službu
- V osvedčení o dedičstve musí byť uvedené, ktorý dedič (dedičia) dedí cenné papiere zosnulého
- Dedič musí uskutočniť prechod cenných papierov z účtu zomrelého na svoj účet – je potrebné, pokiaľ nemá otvorený účet, aby si tento účet otvoril a následne uskutočnil prechod cenných papierov z účtu zosnulého na svoj účet (poplatky za nový majetkový účet, účet pôvodného majiteľa aj prechod cenných papierov mu FNM spätne vráti).
- Dedič už zo svojho účtu majiteľa uskutoční prevod cenných papierov na účet FNM SR.
Prameň: RM-S Market