Pravidelné obdobie podávania daňového priznania narušil koronavírus. Väčšina daňovníkov priznala svoje minuloročné príjmy ešte do konca marca. Vláda však kvôli pandémii rozhodla, že povinnosť podať daňové priznanie a zaplatiť dane sa bude posúvať.

Daňový úrad
Neprehliadnite

Daňový seriál: Príjmy z prenájmu nehnuteľnosti v daňovom priznaní za rok 2019

Po novom to treba stihnúť mesiac po tom, ako sa skončí kalendárny mesiac, v ktorom bude oficiálne ukončená mimoriadna situácia. Ako sa v daňovom priznaní uvádzajú príjmy zo zahraničia? Aké sú pravidlá pri zdaňovaní príjmov z viacerých krajín?

Kedy treba priznať príjmy zo zahraničia

Daňové priznanie musí podávať každý, kto vlani zarobil viac ako 1 968,68 eura. To sa týka aj príjmov, ktoré daňovník zarobil v zahraničí. Platí to pre takzvaného rezidenta Slovenskej republiky. Daňový poriadok takto označuje daňovníka, ktorý na Slovensku zdaňuje všetky svoje príjmy. Rezidencia sa určuje podľa toho, v ktorej krajine sa daňovník dlhodobo zdržiava, aké má občianstvo, trvalý pobyt a osobné či hospodárske väzby.

Daňový rezident:

Daňovým rezidentom je fyzická osoba, ktorá má na Slovensku trvalý pobyt, bydlisko alebo sa tu obvykle zdržiava. Za bydlisko sa nepovažuje príležitostné ubytovanie a do úvahy sa berú aj  osobné a ekonomické väzby k územiu SR. Podľa zákona musí byť tiež zrejmý zámer daňovníka sa v tomto bydlisku trvale zdržiavať. Za trvalé zdržiavanie sa považuje pobyt minimálne 183 dní v roku a bez prestávky alebo v niekoľkých obdobiach. Za trvalé zdržiavanie sa podľa zákona nepovažuje štúdium či liečenie na území SR. Rovnako sa za trvalé zdržiavanie nepovažuje ani pravidelné prekračovanie hraníc na niekoľko hodín napríklad kvôli zamestnaniu na Slovensku.

Daňovník si ešte pred priznávaním príjmov musí ujasniť, či ide o aktívne alebo pasívne príjmy, aký typ daňového priznania musí podávať a akú metódu použije na to, aby zabránil takzvanému dvojitému zdaneniu. Za aktívny príjem sa považuje napríklad príjem zo zamestnania. V prípade pasívneho príjmu ide napríklad o prenajímanie nehnuteľnosti, ktorá sa nachádza v zahraničí.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa