V zákone o dani z príjmov sa hovorí, že daňovými výdavkami sú tie, ktoré súvisia so zdaniteľnými príjmami podnikateľa. Ten ich musí mať v účtovníctve riadne zapísané, v archíve musí mať k nim faktúry.
Zákon tiež hovorí, čo daňovým výdavkom nie je. Keď máte taký výdavok, ktorý zákon nepozná, neznamená to automaticky, že ho do účtovníctva nemôžete dať. Musíte si ho však vedieť obhájiť.
Ako a čo
V závere roka určite mnohí podnikatelia (účtujúci v jednoduchom, podvojnom účtovníctve alebo v daňovej evidencii) riešili nákup majetku. Podnikateľ si nemôže kúpiť hocičo a to hocičo nemôže automaticky dať do výdavkov. Ak kúpi napríklad počítač, tlačiareň a ich cena je do 1 700 eur, môže si ich dať do výdavkov naraz.
Ak by si kúpil drahšie zariadenie, musí ho už odpisovať, teda do výdavkov ho dáva postupne. Auto odpisuje 4 roky (rovnomerne alebo zrýchlene) a prvý rok si môže odpísať len pomernú časť nákladov podľa toho, v ktorom mesiaci ho kúpil. Pri nehmotnom majetku je hranica nastavená na 2 400 eur.
Ak by podnikateľ do auta ešte investoval ďalšie peniaze (nad 1 700 eur), technicky by ho zhodnotil, musí vstupnú cenu auta pri odpisoch zvýšiť. Je to tiež priestor pre daňovú kontrolu. Preto musí mať auto založené na karte, na ktorej zapisuje odpisy i prípadné zveľadenie auta. Mal by tam byť uvedený aj spôsob výpočtu vstupnej ceny. Samozrejme, priložené musia byť doklady o nákladoch na auto.
Čo je "repre"
Podľa novely zákona o dani z príjmov možno dať na jeden reklamný predmet 17 eur. Vtedy ho možno považovať za daňový výdavok. Výšku celkových výdavkov na reklamu a propagáciu firmy zákon nelimituje.
Daňové výdavky môže ovplyvniť aj reklamná akcia pre zákazníka. Výdavky na reklamu na prezentáciu podnikateľskej činnosti, tovaru, služieb, nehnuteľností, obchodného mena, ochrannej známky, obchodného označenia výrobkov a iných práv a záväzkov súvisiacich s činnosťou daňovníka patria medzi daňové výdavky. Môže ísť o nákup rôznych predmetov, materiálov, tovarov či služieb. Podmienkou je, že slúžia na "dosiahnutie, zabezpečenie, udržanie alebo zvýšenie príjmov daňovníka."
Podnikatelia by si nemali zamieňať výdavky na reklamu či reklamné predmety s výdavkami na reprezentáciu. Ide o výdavky na pohostenie obchodného partnera. Tie podnikateľovi daniari neuznajú.
Osobné výdavky a výdavky podnikateľa
Hranica medzi týmito výdavkami môže byť naozaj tenká. Podnikateľ, ktorý poskytuje poradenské služby si kúpi tablet. Ide o výdavok, ktorý mu daniari bez problémov uznajú?
Ak ho potrebuje pri podnikaní, na to, aby bol v kontakte s klientmi, môže si ho dať do výdavkov. Daniari mu budú ťažko dokazovať, že ho používa aj súkromne.
Pri iných výdavkoch sa môže stať, že ich podnikateľ naozaj používa aj súkromne. V takomto prípade by mal podnikateľ urobiť zápis o používaní predmetu, kde zapíše, že ho používa na 80 percent ako podnikateľ a 20 % súkromne. Výdavok preto môže dať do účtovníctva len krátený.
Bez problém je to vtedy, ak predmet dá podnikateľ do majetku a teda môže si započítať celý výdavok. Čistým riešením je napríklad prepis napríklad telefónu na živnosť či firmu.
Ktoré výdavky vám daniari môžu preveriť?
Služobná cesta
Daniari nebudú preverovať služobnú cestu na Slovensku. Na pobyt v exotickom zahraničí sa môžu pozrieť. Aby podnikateľ predišiel prípadným problémom, mal by mať dôkazy o potrebe služobnej cesty a zrealizovaných obchodných rokovaniach, kontraktoch v zahraničí.
Biznis obed
Úhrada obedu s obchodným partnerom je reprezentačné. Podnikateľ si ho medzi daňové výdavky nemôže dať.
Vybavenie kancelárie
Kvety, obrazy či iné umelecké diela možno dať do výdavkov len v určitých prípadoch. Ak by išlo o výrobnú prevádzku, tam by takéto výdavky podnikateľ pred daniarmi neobhájil. U lekára, psychológa by s tým problém nemal byť.
Osobná spotreba
Podnikateľ musí každý výdavok, ktorý môže zaradiť aj medzi osobnú spotrebu, otestovať. To znamená, v prípade kontroly musí dokázať zdôvodniť, že výdavok potrebuje na "dosiahnutie, zabezpečenie alebo udržanie zdaniteľného príjmu."
Pokuty, manká a škody
Ak vám Sociálna poisťovňa vyrubila pokutu a penále za zabudnuté sociálne odvody, do daňových výdavkov si ju dať nemôžete.
Výdavkom sú škody nezavinené daňovníkom. Ide najmä o škody, ktoré vznikli v dôsledku živelnej pohromy (požiar, výbuch, blesk, víchrica s rýchlosťou nad 75 kilometrov za hodinu, povodne, záplavy, krupobitia, zosuvy pôdy a skál, lavíny a zemetrasenia). Daňový zákon akceptuje tiež škody spôsobené neznámym páchateľom, ak od vzniku škody uplynul najmenej jeden rok. Firma na takúto škodu musí mať potvrdenie od polície.
Daňovým výdavkom nie sú manká a škody prevyšujúce prijaté náhrady s výnimkou mánk a škôd, ktoré vznikli počas živenej pohromy. Ak by sa napríklad pri inventúre zistilo manko 5-tisíc eur a zamestnanec by na základe dohody o hmotnej zodpovednosti zaplatil náhradu 4-tisíc eur, daňový úrad uzná pri podvojnom účtovníctve do daňových výdavkov len 4-tisíc eur. Do daňových príjmov si firma tiež započíta len 4-tisíc eur. Zvyšných tisíc eur prevyšujúcich sumu prijatých náhrad daniari neuznajú ako daňový výdavok. Ide o pripočítateľnú položku k základu dane z príjmov.
Výdavky, ktoré v zákone nenájdete
Mnohé výdavky v zákone nenájdete, účtovať si ich však podnikateľ môže v závislosti od toho, v čom podniká a či ten-ktorý výdavok potrebuje v podnikaní.
Medzi takéto výdavky môže patriť:
- elektronické zabezpečovacie zariadenie budovy, alarm, náklady na ochrankárov, výdavky na osobnú zbraň
- klimatizácia na pracovisku
- náklady na zariadenia mobilnej komunikácie v aute
- výdavky na prieskum trhu
- výdavky na čistiareň
- služby public-relations
- náklady na koučing, personálny či ekologický audit firmy
- náklady na služby externého poradcu
- časť nákladov na vykurovanie v rodinnom dome, kde je aj prevádzkareň podnikateľa
V nasledujúcich vydaniach seriálu Ako ušetriť na dani (všetky vydania a RSS) si prečítate:
- Využívanie rôznych typov zmlúv podľa Občianskeho zákonníka
- Daňové opravné položky
- Rezervy