Náš prieskum najmä medzi veľkými a ekonomicky silnými firmami ukázal, že o takto nastavené trináste platy spoločnosti nemajú žiadny záujem. Už krátko po schválení zmien sa ozvali odborníci s kritikou, že podmienky ďalších miezd sú nastavené komplikovane a firmy nepresvedčili ani daňové či odvodové úľavy.

Tieto zistenia potvrdil aj prieskum poradenskej spoločnosti Grant Thornton. V skutočnosti tak v dôsledku zlého nastavenia podmienok dalo pracovníkom dovolenkový plat len minimum firiem.

„Zo všetkých našich klientov, ktorí pôsobia vo výrobných aj nevýrobných sektoroch, túto možnosť dokázalo využiť menej ako päť percent firiem. Odhadujem, že na Slovensku vyplatili dovolenkový 13. plat podľa nového systému menej ako 3 percentá firiem,“ hovorí Silvia Hallová, daňová partnerka poradenskej spoločnosti Grant Thornton.  Spoločnosť tvrdí, že zavedenie takzvaného nároku na 13. a 14. plat sa ukázal ako čisto propagandistický krok. V skutočnosti toto opatrenie neprinieslo zamestnancom prakticky nič.

Dôvody nezáujmu firiem sú podľa poradenskej spoločnosti jasné. Hlavným dôvodom, prečo podpora 13. a 14. platov nefunguje, je 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa