• Podľa zákona č. 83/1990 Zb. o združovaní občanov návrh na registráciu občianskeho združenia podáva prípravný výbor, teda najmenej traja občania. Pod pojmom „občan“ sa rozumie len občan Slovenskej republiky alebo to môže byť aj občan inej krajiny Európskej únie, napríklad Českej republiky?

Pravdepodobne máte na mysli § 6 ods. 2 zákona č. 83/1990 Zb. o združovaní občanov v platnom znení. Podľa tohto ustanovenia návrh na registráciu občianskeho združenia môžu podať najmenej traja občania, z ktorých aspoň jeden musí byť starší ako 18 rokov.

Zákon potom na ich označenie používa legislatívnu skratku „prípravný výbor“. Návrh podpíšu členovia prípravného výboru a uvedú mená a priezviská, rodné čísla a bydliská. Ďalej uvedú, kto z členov starších ako 18 rokov je splnomocnencom oprávneným konať v ich mene. K návrhu na registráciu pripojí prípravný výbor stanovy v dvoch vyhotoveniach.

Treba povedať, že v zákone nenájdete jednoznačnú odpoveď na vašu otázku. Zákon používa len pojem „občan“ bez bližšieho vysvetlenia, či tým myslí len občana SR alebo aj cudzieho štátneho príslušníka.

Pokiaľ ide členstvo v občianskom združení, podľa môjho názoru členom môže byť aj cudzinec. Platí to aj v kontexte vstupu SR do EÚ od 1.5.2004.

Pre porovnanie, spoločníkom obchodnej spoločnosti môže byť aj zahraničná fyzická alebo právnická osoba, pričom Obchodný zákonník jej pri podnikaní poskytuje rovnakú právnu ochranu ako tuzemským podnikateľom.

Osobne si myslím, že aj členom prípravného výboru občianskeho združenia môže byť cudzinec. Uznávam, že v kontexte nejednoznačnej aplikačnej praxe ministerstva vnútra pri registrácií občianskych združení (čo v jednom prípade prejde, v druhom podobnom nie) to nejaký ministerský úradník môže vidieť ako problém.

Platí to najmä vtedy, ak siahne po gramatickom výklade zákona. Zákon totiž hovorí, že návrh na registráciu má obsahovať aj rodné čísla členov prípravného výboru občianskeho združenia.

A nie všetci cudzinci majú rodné číslo. Pre porovnanie Obchodný zákonník v súčasnosti nestavia žiadne prekážky pre konateľov zo štátov EÚ, pričom ak nemajú rodné číslo, žiada uviesť dátum narodenia cudzincov – štatutárov.

Vo vašom prípade však občan Českej republiky rodné číslo má. Ak členom prípravného výboru vášho občianskeho združenia bude naozaj cudzinec, neodporúčam vám uviesť ho ako splnomocnenca prípravného výboru oprávnené konať v jeho mene. Mohlo by to zbytočne spôsobiť ťažkosti pri doručovaní.