Veľká Británia od 1. januára tohto roku definitívne nie je členom EÚ. Oficiálnym dátumom brexitu je síce sobota 1. februára minulého roka, no prechodné obdobie sa skončilo na prelome tohto a minulého roka. To znamená novú situáciu aj pre bankový sektor. S rokom 2021 prichádzajú okrem iného aj zmeny v platobnom styku. Upozornil na to Európsky orgán pre bankovníctvo (EBA).

Potrebných je viac údajov

Ukončenie prechodného obdobia znamená, že platby do Veľkej Británie budú vyzerať inak. Pri transakcii smerujúcej na britské ostrovy budú musieť občania EÚ o sebe prezradiť podrobnejšie údaje. „Poskytovatelia platobných služieb usadení v EÚ budú musieť poskytovať viac informácií o platiteľovi v súvislosti s cezhraničnými platbami a inkasami z EÚ smerujúcimi do Spojeného kráľovstva v porovnaní s prevodmi v rámci EÚ, za ktoré sa platby do Spojeného kráľovstva doteraz považovali,“ upozorňuje EBA.

Podpredseda vlády a minister financií Eduard Heger FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Viac sa zdaní majetok a spotreba, odkazuje minister financií. Zmena čaká aj daň z nehnuteľnosti

Okrem čísla platobného účtu platiteľa alebo jedinečného identifikátora transakcie budú informácie zahŕňať aj podrobnosti o mene platiteľa a buď jeho adrese, čísle úradného osobného dokladu, identifikačnom čísle spotrebiteľa, alebo dátume, prípadne mieste narodenia.

„V dôsledku toho môžu poskytovatelia platobných služieb svojich spotrebiteľov prevádzajúcich finančné prostriedky medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom požiadať, aby poskytli tieto dodatočné informácie,“ dopĺňa EBA. Klienti teda môžu dostávať otázky týkajúce sa osobných detailov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa