Národná banka Slovenska (NBS) minulý týždeň schválila národný plán na zavedenie takzvaných instantných platieb. Ich účelom je okamžité pripísanie peňazí, ktoré klient pošle z jednej banky do druhej. Fungovať by mali 24 hodín denne a sedem dní v týždni. Okamžitá platba bude fungovať prakticky počas celého roka, cez víkendy či sviatky.

Celý prevod bude trvať zhruba desať sekúnd. Národný plán však nie je záväzný a má len odporúčací charakter s predpokladaným termínom spustenia od 1. februára 2022. To v princípe znamená, že sa banky do projektu nemusia povinne zapojiť.

Systém však bude mať význam len vtedy, keď sa do neho zapojí väčšina finančných domov na Slovensku. Banky sa o ich zavedenie zaujímajú a vidia ich ako ďalšie vývojové štádium platobného styku.

„Všeobecne sa odhaduje, že na dosiahnutie úspechu je potrebné zapojenie aspoň troch veľkých bánk alebo polovice dosažiteľných transakcií,“ tvrdí Marián Búlik, finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko.

Elektronická platba, respektíve prevod, má momentálne stanovený limit na úrovni 15-tisíc eur. Od 1. júla budúceho roka však bude zvýšený na 100-tisíc eur.

Poplatky za okamžité platby

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa