Ceny nehnuteľností v októbri definitívne začali klesať. Vyplýva to z údajov Realitnej únie SR. Tie ukazujú, že medzimesačne sa priemerná cena bytov na Slovensku znížila z 2 902 eur za meter štvorcový v septembri na 2 821 eur mesačne v októbri. Ceny teda klesli o zhruba 2,8 percenta. Aj tieto údaje hovoria o ochladení trhu. V septembri ceny podľa metodiky realitnej únie stagnovali.

Pokles nie je len výstrelok

Za prelomom na trhu stojí zmena v ponuke nehnuteľností. „Zmena trendu na slovenskom realitnom trhu sa stala skutočnosťou, hoci medziročný rast ku koncu októbra o 20,3 percenta tomu nenasvedčuje. Zvyšovanie cien bytov však zostáva minulosťou, aktuálne ceny klesajú. Nečudo, v ponuke ich je dvakrát viac ako pred rokom, pričom záujemcovia o kúpu sa vplyvom rastúcich úrokových sadzieb na hypotéky a ďalších faktorov vytrácajú,“ upozorňujú analytici Realitnej únie SR. Trh sa šplhal k hranici tritisíc eur za meter štvorcový, na túto hranicu sa napokon nedostal.

Zatiaľ nie je jasné, ako dlho bude pokles cien nehnuteľností trvať, ani to, kam môžu ceny klesnúť. Situácia na trhu sa však  určite zmenila. „Nejde o jednorazovú anomáliu, ale o začiatok cenového obratu na realitnom trhu,“ upozorňujú analytici.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa