Obe nemajú žiadny vnútorný výnos a obe by mohli byť bezpečnými prístavmi pre investorov, ktorí sa chcú ukryť pre infláciou. Obe vyvolávajú vášnivé emócie svojich podporovateľov aj odporcov. Hovoríme o bitcoine a zlate, dvoch aktívach, ktoré v tomto roku zaznamenali slušný rast. Čo majú tieto investičné aktíva spoločne a čo rozdielne?

Volatilita je rozdielna, a to výrazne

Zlato slúži ako investícia už niekoľko tisícročí a bitcoin len jednu dekádu. Aj to je dôvod, prečo majú tieto aktíva veľmi rozdielnu volatilitu. Kým pri najznámejšej kryptomene môže jej hodnota klesať alebo stúpať o desiatky percent v priebehu dňa, u zlata také pohyby prakticky nenastávajú.

„Obrovské presúvanie kapitálu v tomto segmente so sebou prináša vysoké kolísanie ceny. V prípade zlata to nie je až také dramatické,“ vysvetľuje Dominik Hapl, analytik Across Private Investments. Preto bitcoin zatiaľ nemôže byť uchovávateľom hodnoty peňazí či majetku.

Cena zlata je okrem pár výnimiek v 70. rokoch stabilná. Za posledných päť rokov bol rozdiel medzi jeho najnižšou a najvyššou cenou len 40 percent.

bitcoin
Neprehliadnite

Cena bitcoinu klesla, dôvodom bol opäť Muskov tweet

Uchovávatelia hodnoty

O bitcoine ako o digitálnom zlate hovoria aj vplyvní ľudia. Naposledy mu dával šancu presadiť sa na trhu aj Lawrence Summers, bývalý minister financií USA.

„Vsádzame na bitcoin, lebo je tam väčšia šanca zarobiť na volatilite ako pri zlate,“ hovorí pre Bloomberg Troy Gayeski, senior portfolio manažér v hedžovom fonde SkyBridge Capital.

Ich logika je zrejmá: americká centrálna banka skôr či neskôr začne uťahovať peňazovod lacných peňazí do ekonomiky. To môže spôsobiť paniku na akciových trhoch a výpredaje. Preto je dobré držať v portfóliu aj alternatívne investície , ktoré majú šancu v takomto prostredí zarobiť.

Lenže bitcoin môže tiež podliehať panike na trhoch, stačí tvít od Elona Muska, či zákaz kryptomien v niektorej z veľkých krajín. V máji investori zažili jeho prepad o 10-tisíc dolárov za jeden deň. Kto bitcoin kupoval na vrchole v apríli za 65-tisíc dolárov, teraz nehovorí, že mu uchoval hodnotu investície, keďže jeho cena je teraz okolo 36-tisíc dolárov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa