Keďže od tohto roka nie je možné pri prenájme uplatňovať paušálne výdavky, aké povinnosti treba splniť na prechod na skutočné výdavky?
Náš prípad - príjem podľa § 6 odstavca 3 v súvislosti s prechodom uplatňovania výdavkov podľa § 6 odstavca 10 - paušálne na odstavec 13 – preukázateľné nerieši žiadne prechodné opatrenie zákona o dani z príjmov. Nie je v ňom, v zákone, ani žiaden odkaz na postup, ktorý by malo určiť ministerstvo financií.
To znamená, že fyzická osoba (FO) nemusí žiadnym spôsobom upraviť čiastkový základ dane z príjmu z prenájmu nehnuteľností ani v roku 2012 ani v roku 2013.
FO môže meniť spôsob uplatnenia výdavkov z paušálnych na preukázateľné s prihliadnutím len na jedno obmedzenie: po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania za príslušné zdaňovacie obdobie už nemôže zmeniť daňovník za toto obdobie spôsob uplatnenia týchto výdavkov, z paušálnych na preukázateľné a opačne.
Z celého vyplýva, že náš daňovník môže v roku 2013 uplatňovať skutočné, preukázateľné výdavky. Daňovník ak si uplatnil v roku 2012 paušálne výdavky vo výške 40 %, tak bol povinný viesť evidenciu :
- o príjmoch v časovom slede,
- o zásobách a o pohľadávkach.
Ak v roku 2013 sa rozhodla viesť FO skutočne preukázateľné výdavky, tak bude viesť evidenciu:
- o príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede,
- o zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.
A ak sa rozhodne uplatňovať aj výdavky, ktoré súvisia s hmotným a nehmotným majetkom, ktorý možno odpisovať, evidenciu rozšíri o zavedenie tohto majetku do majetku obchodného.
Táto zjednodušená evidencia nahrádza účtovanie v sústave jednoduchého účtovníctva, pretože daňovník s príjmami podľa § 6 odstavca 3 nie je účtovnou jednotkou. Ale pokiaľ sa daňovník rozhodne viesť peňažný denník v plnom rozsahu, podľa postupov platných pre jednoduché účtovníctvo, nič mu v tomto nebráni.
2/ Ak sa rozhodol daňovník prenajímanú nehnuteľnosť rekonštruovať, tak v prvom rade si založí evidenciu (prípadne kartu majetku v jednoduchom účtovníctve) k tejto nehnuteľnosti. Zapíše do nej dátum jej obstarania, cenu, za ktorú nehnuteľnosť nadobudol a náklady s tým spojené, spôsob obstarania a podstatný dátum: dátum zaradenia nehnuteľnosti do jej obchodného majetku.
Ak spraví tento zápis, môže uplatňovať odpisy do výdavkov, výdavky na rekonštrukciu nehnuteľnosti (navýši cenu obstarania nehnuteľnosti za podmienok v zmysle zákona o dani z príjmov alebo ich priamo zahrnie do výdavkov), výdavky na opravy a nákupy materiálu (zásob – spojených s prevádzkovaním tejto nehnuteľnosti).
Nehnuteľnosť sa odpisuje po dobu 20-tich rokov. Ak ju náš daňovník zaradí do obchodného majetku až napríklad druhý rok, ostáva mu na uplatnenie odpisu do výdavkov len 19 rokov (bez ohľadu na to, že ju bude odpisovať rovnomerne alebo zrýchlene, pretože výber metódy hovorí len o spôsobe výpočtu a nie od počtu rokov na odpisovanie).V prvom roku zaradenia však môže uplatniť odpis do výdavkov len v závislosti od počtu mesiacov pomernou čiastkou, t.j. až od mesiaca, kedy zaradí nehnuteľnosť do obchodného majetku.
Autorka je daňovou poradkyňou. Je členkou SKDP.
Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.
Ilustračné foto na titulke - TREND


