- Škola ma chce prepustiť z organizačných dôvodov. Podľa kolektívnej zmluvy mám nárok na štvormesačné odstupné. Ponúkli mi podpísať Dohodu o rozviazaní pracovného pomeru, v ktorej sa píše: „Zamestnávateľ a zamestnanec uzavierajú túto dohodu o rozviazaní pracovného pomeru podľa § 60 Zákonníka práce (ZP). Pracovný pomer zamestnanca skončí dňa 30. 6. 2004 z dôvodu § 63 ods. 1 písm. b) ZP“.
Ak dohodu podpíšem, nemôže sa stať, že mi odstupné nevyplatia? Kolegyňa tvrdí, že si mám dať doručiť výpoveď, prevziať ju a napísať súhlas so skončením pracovného pomeru a žiadať odstupné v zmysle kolektívnej zmluvy na rok 2004.
V kolektívnej zmluve je uvedené:
„(1) Zamestnanec má v prípade rozviazania pracovného pomeru zo strany zamestnávateľa pre nadbytočnosť v dôsledku organizačných zmien alebo racionalizačných opatrení podľa § 63 ods. 1 písm. a) a b) ZP právny nárok na zvýšené odstupné nad zákonný nárok vo výške uvedenej v ods. 2 tohto článku.
(2) Zamestnávateľ sa zaväzuje vyplatiť zamestnancom, s ktorými skončí pracovný pomer z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) a b) ZP okrem obligatórneho dvojmesačného odstupného ďalšie odstupné, a to vo výške:a) dvoch platov, ak zamestnanec skončí pracovný pomer dohodou do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom mu bola doručená výpoveď z pracovného pomeru alebo mu bolo oznámené, že s ním bude ukončený pracovný pomer výpoveďou z organizačných dôvodov;
b) zamestnávateľ vyplatí zamestnancovi po splnení zákonných podmienok odchodné v sume jeho jedného funkčného platu“.
Ako mám postupovať? Súhlasím s ukončením pracovného pomeru, no chcem odstupné, ktoré mi prináleží.
V podstate sú prípustné obidve alternatívy. Predsa len je však právne istejšia druhá možnosť.
Ak by ste prijali alternatívu č. 1 (dohoda o skončení pracovného pomeru podľa § 60 Zákonníka práce), mali by ste trvať na tom, aby v texte dohody bolo výslovne uvedené, že máte nárok na štvormesačné odstupné, a kedy Vám ho exzamestnávateľ vyplatí. Dohoda musí byť písomná a jedno vyhotovenie Vám zamestnávateľ musí vydať.
Vo svetle zákonnej úpravy a Vašej kolektívnej zmluvy je však pre mňa ako právnika lepšia a právne istejšia alternatíva č. 2. Najprv navrhovanú dohodu o skončení pracovného pomeru nepodpíšete, vyčkáte na výpoveď z pracovného pomeru z dôvodu nadbytočnosti zo strany zamestnávateľa podľa § 63 ods. 1 písm. b) Zákonníka práce.
V ten mesiac, v ktorom Vám zamestnávateľ doručí výpoveď z pracovného pomeru z dôvodu nadbytočnosti, ho obratom pošty požiadate o skončenie pracovného pomeru dohodou. Túto žiadosť o skončenie pracovného pomeru dohodou mu musíte doručiť najneskôr do konca toho mesiaca, v ktorom ste Vy prevzali výpoveď.
Je tu istý paradox, najprv zamestnávateľom ponúkanú dohodu o skončení pracovného pomeru odmietnete, a potom, čo Vám dá výpoveď, na nej trváte. Taká je však platná právna úprava odstupného v zmysle § 76 ods. 2 Zákonníka práce.
Zamestnávateľ je tejto žiadosti o skončenie pracovného pomeru dohodou podľa zákona povinný vyhovieť. Potom v zmysle zákonnej úpravy a znenia kolektívnej zmluvy máte nárok na vyplatenie odstupného nad zákonnú výšku, vo Vašom prípade v štvormesačnej výške.