- Ak mám pracovnú zmluvu uzavretú na dobu určitú, kedy som povinný dať výpoveď? Stačí, ak dám ústnou formou, dajme tomu, tri dni pred odchodom vedieť svojmu zamestnávateľovi, že končím? Od 1. januára 2008 môžem nastúpiť do inej spoločnosti. Zamestnávateľovi to chcem úmyselne oznámiť čo najneskôr, lebo sa obávam, že mi nevyplatí mzdu. Výplatný termín máme až koncom nasledujúceho mesiaca. To znamená, že výplatu za minulý mesiac máme vyplatenú až koncom tohto mesiaca.
Ak je zmluva uzatvorená na určitú dobu, pracovný pomer sa končí v súlade s ust. § 71 ods. 1 Zákonníka práce uplynutím dohodnutej určitej doby. V tomto prípade nemusí ani zamestnávateľ, ani zamestnanec tej druhej strane nič oznamovať.
Výpoveď musíte podať jedine v prípade, ak by ste chceli skončiť pracovný pomer skôr, ako by uplynula dohodnutá doba určitá. Z vašej otázky nie je zrejmé, na akú dobu trvania máte uzatvorenú pracovnú zmluvu.
Výpovedná doba je vo vašom prípade dvojmesačná. Výpovedná doba začína plynúť od prvého dna kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede a skončí sa uplynutím posledného dňa príslušného kalendárneho mesiaca.

Pre vás by teda malo opodstatnenie dať výpoveď jedine v prípade, ak by sa vám určitá doba končila neskôr ako 31. januára 2008. Je to tak z dôvodu, že v prípade, ak v priebehu novembra 2007 doručíte zamestnávateľovi výpoveď, váš pracovný pomer sa skončí uplynutím dvojmesačnej výpovednej doby dňa 31.januára 2007.
V prípade, ak sa rozhodnete dať výpoveď, nevyhnete sa oznámeniu svojho úmyslu skončiť pracovný pomer zamestnávateľovi, a teda podľa vašich slov ani riziku nevyplatenia mzdy. Výpoveď je však zákonom stanovený spôsob skončenia pracovného pomeru. Nevyplatenú mzdu alebo jej časť môžete potom následne vymáhať súdnou cestou.
Vo veci formy skončenia pracovného pomeru (písomná forma alebo ústna forma) si dovolím uviesť, že výpoveď musí byť v súlade s ust. § 61 ods. 1 Zákonníka práce písomná a doručená zamestnávateľovi, inak je neplatná.
Novela Zákonníka práce platná od 1. septembra 2007 umožňuje dohodnúť v pracovnej zmluve, že v prípade, ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu v sume priemerného zárobku tohto zamestnanca za jeden mesiac. Dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná. Znamená to, že nepostačuje ústna forma takejto dohody.
Odporúčam vám teda pozrieť sa do vašej pracovnej zmluvy alebo jej dodatkov, či tam takú klauzulu nenájdete. V prípade, ak áno, ste povinný uhradiť svojmu zamestnávateľovi jeden priemerný mesačný zárobok, ak nezotrváte v práci počas výpovednej doby.
V prípade, ak sa váš pracovný pomer neskončí uplynutím dohodnutej doby určitej alebo výpovednej doby, zostáva vám len možnosť dohodnúť sa na skončení pracovného pomeru s vaším zamestnávateľom. Treba si uvedomiť, že skončenie pracovného pomeru výpoveďou, ako aj uplynutím dohodnutej doby nevyžaduje súhlas vášho zamestnávateľa.
Ak by ste chceli odísť z práce zo dňa na deň, znamenalo by to, že by ste sa na tom so zamestnávateľom mali dohodnúť a podpísať dohodu o skončení pracovného pomeru. Ak sa nedohodnete na skončení pracovného pomeru a chcete platne skončiť pracovný pomer, musíte dať výpoveď.
V praxi sa často stáva, že zamestnanci zvolia možnosť bezdôvodného odchodu z práce bez dohody so zamestnávateľom. Tento postup zamestnanca je v rozpore so Zákonníkom práce. Zamestnávateľ môže od zamestnanca žiadať náhradu škody v prípade, ak mu takýmto neoprávneným postupom zamestnanca škoda vznikla.
Záverom si dovolím zhrnúť, že nestačí, ak svojmu zamestnávateľovi oznámite tri dni pred plánovaným dňom odchodu, že odchádzate, bez ohľadu na to, či mu to oznámite ústne alebo písomne. Na základe takéhoto oznamu zamestnanca sa pracovný pomer platne nekončí.
Môžete ho však požiadať o skončenie pracovného pomeru dohodou. V prípade, ak vašej žiadosti nevyhovie, musíte dať výpoveď.
Ak by ste sa rozhodli bezdôvodne neprísť do práce a nastúpiť k novému zamestnávateľovi, znášate riziko vymáhania vzniknutej škody zo strany zamestnávateľa. Najčastejší a najvhodnejší spôsob skončenia pracovného pomeru je dohoda o skončení pracovného pomeru.
Autorka je právnička.
Foto – Profimedia.cz