Niektorí drobní akcionári Železiarní Podbrezová si ani v dodatočnej lehote nevyzdvihli akcie v novej listinnej podobe. Koľko ich je, to emitent zverejní až po rozhodnutí predstavenstva spoločnosti o ďalšom postupe.

Podľa oznamu na internetovej stránke hrozí dotknutým akcionárom vyhlásenie ich nevyzdvihnutých akcií za neplatné a vydanie nových akcií, ktoré spoločnosť predá. Samozrejme, nemali by obísť naprázdno, zo zákona majú nárok na výťažok z predaja. Znížený o náklady na predaj.

Termín zasadnutia predstavenstva spoločnosti zatiaľ nebol stanovený. Akcionári si listiny mali vyzdvihnúť priamo v sídle spoločnosti do 28. septembra. Nie všetci tak urobili, preto im Železiarne dali dodatočnú lehotu do konca októbra.

Výmenu schválilo valné zhromaždenie v marci, nasledovala povinná ponuka na prevzatie akcií. V nej však získali len 114 z celkových 700-tisíc akcií.

K výmene dochádza podľa vyjadrení spoločnosti z dôvodu „viacerých prípadov oklamania vlastníkov akcií, dokonca v niektorých prípadoch sa akcie záhadným spôsobom stratili z účtov v centrálnom depozitári“.

Po ukončení ponuky boli akcie stihnuté z Burzy cenných papierov v Bratislave a emisia zanikla aj v Centrálnom depozitári cenných papierov SR.

Burza i niektorí drobní akcionári sa nádejali, že sa s listinami bude obchodovať na pripravovanom trhu MTF (Multilateral Trading Facility – mnohostranný obchodný systém), no pre obmedzenie prevoditeľnosti len so súhlasom emitenta to pravdepodobne nebude možné.