Viac ako polovica detí na Slovensku nedostáva žiadne vreckové, vyplýva z prieskumu Poštovej banky. Rodičia tak nevedú deti k finančnej gramotnosti, zaplatia, čo im na očiach vidia, a neučia ich hospodáriť s peniazmi.

Na prvom stupni základnej školy deti bežne nedostávajú vreckové. Deje sa to len u približne každého piateho až štvrtého školáka a školáčky a zväčša ide o sumu do desať eur. Vreckové je bežnejšie na druhom stupni základných škôl, kde už takmer každé druhé dieťa dostáva od desať do 20 eur. Platí pritom, že čím je dieťa staršie, tým je aj vyššia suma, ktorú dostáva. U 15-ročných už ide skôr o sumu od 11 do 50 eur.

Aká je ideálna výška vreckového pre deti? Vysoké sumy ich pokazia

Zdroj: Poštová banka

Päť eur na začiatok

Už päťročnému dieťaťu môžeme dávať symbolické vreckové, šesťročné by sa už malo učiť základom míňania a sporenia, sedemročné treba oboznámiť so základným manažovaním financií – vedieť si ich zarobiť, napríklad pomáhaním v domácnosti, a míňať ich tak, aby si dokázalo ešte aj našetriť na konkrétnu vec, hovorí pre TREND Lýdia Žáčková z Poštovej banky. Deväťročné deti by už mali zvládať nakupovanie drobností v potravinách, vedieť zaplatiť a zrátať si výdavok.

Nástup do prvého ročníka základnej školy predstavuje ideálny okamih, od ktorého je vhodné dávať dieťaťu pravidelne malé vreckové, aby sa naučilo vnímať hodnotu peňazí. Vo veku šesť až sedem rokov je to suma do päť eur mesačne, navrhuje Lenka Buchláková, analytička Slovenskej sporiteľne.

Vždy je lepšie, aby dieťa malo reálne skúsenosti s reálnymi peniazmi. Zo začiatku môžu deti dostávať len symbolické vreckové. Jeho míňanie by mali rodičia kontrolovať a prípadne dieťaťu vysvetliť, ako si sporiť do budúcnosti.

Najlepšie je dávať deťom vreckové pravidelne každý týždeň, pretože najmä menšie deti majú tendenciu minúť naraz väčšiu sumu na nepotrebné veci či sladkosti.

Prirodzene, pri rozhodovaní treba brať ohľad na rastúci vek dieťaťa. „Pri nástupe do prvého ročníka vo veku šesť až sedem rokov hovoríme o spomínanej sume do päť eur na mesiac. Na prvom stupni (vek od šesť do desať rokov) by to malo byť len symbolické vreckové, teda maximálne do sumy desať až 15 eur mesačne (vyššia suma pri tých starších deťoch),“ konkretizuje analytička.

Oddialiť uspokojenie

Prváci, ktorí už poznajú

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa