V poslednom čase sa najmä v súvislosti s problematikou nebankových subjektov do povedomia dostáva aj inštitút zmenky. Majitelia zmeniek často ani nevedia, aký právny prostriedok majú v rukách a či sa vôbec dá zmenka žalovať na súde. Zároveň zmenkoví dlžníci niekedy nevedia, ako sa voči uplatňovanému nároku majú účinne brániť.
Procesným inštitútom uplatňovaným pri súdnom vymáhaní zmenkovej sumy je v slovenskom právnom poriadku zmenkový platobný rozkaz. Je jedným z inštitútov skráteného súdneho konania. Je upravený v § 175 Občianskeho súdneho poriadku (OSP) v platnom znení.
Zmenkový platobný rozkaz
Konanie o zmenkovom platobnom rozkaze sa začína zásadne na návrh. Vecne príslušný na rozhodovanie je krajský súd činný v obchodných veciach. Miestne príslušný je predovšetkým všeobecný súd odporcu, teda súd, v ktorého obvode má odporca svoje sídlo. Ak nemá sídlo, potom je to súd, v ktorého obvode má miesto podnikania, a ak nemá ani to, v ktorého obvode má odporca bydlisko. Občiansky súdny poriadok však v prípade zmenkových sporov pozná aj tzv. miestnu príslušnosť danú na výber. Znamená to, že navrhovateľ môže podať žalobu na vydanie zmenkového platobného rozkazu aj na súde, v ktorého obvode je platobné miesto zmenky.
Zmenkový a šekový zákon pochádza ešte z roku 1950. Napriek tomu, že má viac ako 50 rokov, dosiaľ nebol ani raz novelizovaný. To si odborníci pochvaľujú, pretože právnu normu považujú za dobrú. |
V návrhu sa musí okrem všeobecných náležitostí navrhnúť vydanie zmenkového platobného rozkazu. Je potrebné predložiť prvopis zmenky a ostatné listiny, ktoré sú nevyhnutné na uplatnenie práva. Podmienka priložiť k návrhu prvopis zmenky je síce opodstatnená, ale najmä pri vlastnej zmenke to môže spôsobovať neistotu navrhovateľa, pretože vlastná zmenka môže byť vydaná iba v jednom prvopise. Jej odovzdaním súdu sa tak majiteľ zbavuje jediného originálu vlastnej zmenky, ktorá je nevyhnutná na uplatňovanie a preukazovanie jeho zmenkových práv. Neistota spočíva najmä v obave zo straty vlastnej zmenky pri doručovaní poštou.
Preto možno odporúčať podať návrh aj s originálom vlastnej zmenky na príslušnom súde osobne, pretože sa spíše zápis o odovzdaní originálu zmenky súdu. Sám originál zmenky môže byť nahradený aj právoplatným rozhodnutím súdu o umorení zmenky, ak pri zničení alebo strate zmenky bolo takéto rozhodnutie vydané.
Úrok len šesť percent
K návrhu je potrebné priložiť aj listiny súvisiace so zmenkou, medzi ktoré patrí najmä protest. Z procesnoprávneho hľadiska je to listina slúžiaca ako dôkazný prostriedok na preukázanie určitých právnych skutočností, napríklad toho, že určitá osoba zmenkovú sumu nezaplatila. Z hmotnoprávneho hľadiska je to listina, ktorou sa zachovávajú zmenkové práva voči nepriamym dlžníkom. V praxi navrhovatelia robia často chybu, keď si uplatňujú zmenkovú sumu spolu s úrokom z omeškania vo výške podľa Obchodného zákonníka alebo Občianskeho zákonníka. Treba poukázať na to, že v zmysle zmenkového a šekového zákona č. 191/1950 Zb. navrhovateľ môže žiadať iba zaplatenie zákonného zmenkového úroku vo výške šesť percent.
Dohodnúť úrok v zmenke možno iba v prípade zmenky splatnej na videnie a zmenky splatnej na určitý čas po videní. Iba pri týchto zmenkách je možné požadovať zaplatenie dohodnutých úrokov. V iných zmenkách platí úroková doložka za nenapísanú a takýto dohodnutý úrok nie je možné uplatniť. Podanie žaloby je spoplatňované v zmysle zákona č. 71/1992 Zb. o súdnych poplatkoch v znení neskorších predpisov ako iné konania v obchodných veciach, teda sumou piatich percent zo žalovanej sumy, najmenej však 500 korún.
Súd je po podaní žaloby povinný preskúmať pravosť predloženej zmenky. Musí si overiť, či ide o zmenku a či obsahuje všetky zákonom určené náležitosti. Súd musí zároveň preskúmať aktívnu ligitimáciu navrhovateľa. Musí teda zistiť, či ten mal vôbec právo podať žalobu na súd. Ak súd nezistí pochybnosti o pravosti predloženej zmenky a sú splnené všetky procesné podmienky, vydá zmenkový platobný rozkaz.
Platí koncentračná zásada
Ak návrhu na vydanie platobného rozkazu nemôže súd vyhovieť, nariadi vo veci pojednávanie. Zmenkový platobný rozkaz môže vydať aj vtedy, ak je neznámy pobyt odporcu alebo je nevyhnutné doručovanie do cudziny. Ak súd vydá platobný rozkaz, uloží odporcovi, aby do troch dní od jeho doručenia zaplatil požadovanú sumu alebo aby v tejto lehote podal námietky. Zmenkový platobný rozkaz treba doručiť do vlastných rúk odporcu. Na rozdiel od klasického platobného rozkazu ho však súd môže účinne doručiť aj náhradným doručením podľa § 47 ods. 2 OSP.
Ak odporca nepodá včas námietky alebo ich vezme späť, má zmenkový platobný rozkaz účinky právoplatného rozsudku. Neskoro podané námietky alebo neodôvodnené námietky súd zamietne. Ak odporca včas podá odôvodnené námietky, súd vytýči pojednávanie.
V konaní o zmenkovom platobnom rozkaze platí koncentračná zásada. Znamená to, že odporca musí v trojdňovej lehote podať všetky námietky voči zmenkovému platobnému rozkazu, pretože na žiadne ďalšie námietky už súd neskôr nebude prihliadať. Na túto skutočnosť je potrebné osobitne upozorniť, pretože neuvedenie všetkých námietok v zákonnej lehote má potom za následok značné oslabenie postavenia zmenkového dlžníka v súdnom konaní.
Proti zmenkovému platobnému rozkazu možno uplatniť absolútne alebo relatívne námietky. Absolútne námietky sú námietky, ktoré môže zmenkový dlžník uplatniť voči každému majiteľovi zmenky. Relatívnymi námietkami sú zase námietky, ktoré sa dajú uplatniť iba medzi niektorými zmenkovými účastníkmi.
Exekučný titul
Absolútne námietky môžu mať zmenkovú alebo mimozmenkovú povahu. Relatívne námietky majú mimozmenkovú povahu. Absolútne námietky sa vzťahujú na vec –zmenku. Relatívne námietky sa vzťahujú na konkrétnu osobu – zmenkového veriteľa. Vychádzajú z pomerov medzi účastníkmi zmenkového vzťahu. Relatívne námietky spočívajúce vo vzťahoch medzi odporcom a predchádzajúcimi majiteľmi zmenky môže odporca použiť voči navrhovateľovi iba vtedy, ak preukáže, že ten zmenku nadobudol od predchádzajúcich majiteľov v úmysle poškodiť dlžníka.
O námietkach rozhodne súd rozsudkom, v ktorom buď zmenkový platobný rozkaz zruší alebo sa vysloví, že ho ponecháva v platnosti. Súd však môže rozhodnúť, že v platnosti ponechá iba časť zmenkového platobného rozkazu. Právoplatný zmenkový platobný rozkaz alebo právoplatný rozsudok o tom, že zmenkový platobný rozkaz sa ponecháva v platnosti, sú exekučnými titulmi. Na ich základe sa teda môže viesť exekučné konanie alebo súdny výkon rozhodnutia.
Súdne vymáhanie zmenkovej sumy má oproti klasickému súdnemu konaniu nesporné výhody, ktoré sú badateľné najmä na silnejšom postavení navrhovateľa a rýchlosti samého konania. Aj na základe týchto výhod účastníci právnych vzťahov často využívajú práve inštitút zmenky. Treba však pripomenúť, že aj v prípade úspešného ukončenia zmenkového konania vymožiteľnosť súdom priznanej sumy bude vždy závisieť od solventnosti dlžníka.
Autor je právnym čakateľom komerčného právnika.