1. Zamestnanec má viacerých zamestnávateľov, pracuje aj na dohodu
Nič neobvyklé, ak mal zamestnanec vlani viacerých zamestnávateľov. S jedným má klasický pracovný pomer, u druhého pracuje len pár hodín v mesiaci na kratší pracovný čas a s tretím podpísal dohodu. Kto mu urobí zúčtovanie dane? Môže oň požiadať zamestnávateľa, u ktorého si uplatňoval nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka. Ak si mesačnú nezdaniteľnú sumu neuplatňoval u žiadneho, môže o zúčtovanie preddavkov požiadať ktoréhokoľvek z nich. O zúčtovanie môže požiadať aj bývalého zamestnávateľa, ktorý mu vlani vyplácal mzdu.
Tomu zamestnávateľovi, ktorý mu daň zúčtuje však musí predložiť potvrdenia o príjem od dvoch zostávajúcich zamestnávateľov. U zamestnanca, ktorý si priebežne počas roka neuplatňoval nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka a daňový bonus, toto zamestnávateľ zohľadní, ak preukáže, že na uplatnenie nezdaniteľnej sumy a na daňový bonus mal nárok.
Zamestnávateľ zamestnancovi po vykonaní ročného zúčtovania, najneskôr však pri zúčtovaní mzdy za mesiac apríl (najneskôr do 30. apríla) zúčtuje rozdiely v dani. Buď na dani doplatí alebo mu vráti daňový preplatok.
2. Príjmy zo zamestnania ale aj z prenájmu či predaja nehnuteľnosti
Zamestnanec má živnosť, z ktorej ale nedosiahol žiadne príjmy. Daň mu môže zúčtovať jeho zamestnávateľ. Prekážkou nemusí byť ani iný príjem.
Napríklad zamestnanec má príjem z prenájmu bytu. Ak na prenájme zarobil vlani len do 500 eur, takýto príjem je od dane oslobodený a teda mzdu a daň mu môže zúčtovať jeho zamestnávateľ. Iná situácia by bola, ak by z prenájmu mal vyšší príjem. V takomto prípade si musí sám podávať daňové priznanie typu B.
3. Zamestnankyňa má trvalý pracovný pomer, neskôr je na materskej
Dávky, ktoré žena dostáva počas materskej a rodičovskej dovolenky, sú od dane z príjmov oslobodené a nie sú predmetom ročného vyrovnania daňovej povinnosti. Materská dovolenka počas minulého roka nie je prekážkou toho, aby zúčtovanie robil zamestnávateľ. Ak žena na materskej mala časť roka príjmy z práce a potom poberala materskú, zúčtovanie jej urobí zamestnávateľ, ak ho o to požiada. Ak však okrem toho napríklad predala byt, musí si podať daňové priznanie.
4. Čo ak ste o zúčtovanie nepožiadali
Zamestnanci v takomto prípade dostanú od zamestnávateľa najneskôr do 10. marca potvrdenie o zárobku. To potom priložia k daňovému priznaniu.
- vzor tlačiva Potvrdenie o zaplatení dane z príjmov zo závislej činnosti na účely vyhlásenia o poukázaní sumy do výšky 2% alebo 3% zaplatenej dane fyzickej osoby podľa zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov za rok 2013 - vzor sa použije za zdaňovacie obdobia 2013 a 2014.
Dokedy musí zamestnávateľ dať potvrdenie:
- do 10. februára po skončení zdaňovacieho obdobia, ak ho zamestnanec o vystavenie potvrdenia požiada najneskôr do 5. februára,
- do 10. marca po skončení zdaňovacieho obdobia, všetkým zamestnancom, ktorí nepožiadali o vykonanie ročného zúčtovania dane ani o vystavenie potvrdenia o príjmoch a ktorí budú podávať daňové priznanie.
5. Pokuty za nevykonanie ročného zúčtovania dane
Zákon myslí aj na to, keď zamestnávateľ neurobil ročné zúčtovanie zamestnancovi, ktorý oň riadne požiadal. Daňový úrad mu môže dať pokutu 15 eur za každého takéhoto zamestnanca. Výška celkovej pokuty za príslušné zdaňovacie obdobie nemôže presiahnuť 30-tisíc eur za všetkých zamestnancov, ktorí o zúčtovanie požiadali.