Vysoká inflácia a s ňou spojený výrazný rast životných nákladov spôsobujú, že spotrebitelia míňajú menej na veci, ktoré nie sú nevyhnutné. Príkladom je kúpa nových smartfónov. Podľa najnovších informácií ľudia odkladajú kúpu nových zariadení na neskôr, čo sa prejavilo v skladoch výrobcov a distribútorov.

Podľa portálu iDnes.cz má spoločnosť Samsung na svojich skladoch po celom svete až 50 miliónov kusov smartfónov. Portál TheElec vysvetľuje, že za nadmernými skladovými zásobami môže byť aj nesprávne odhadnutá stratégia zo strany juhokórejského giganta.

Lietadlo ruskej leteckej spoločnosti Aeroflot
Neprehliadnite

Ruské letectvo pre sankcie krváca. Vlastné lietadlá za miliardy vyrobí štátna akciovka

Výrobcovia znižujú plány

Koncom minulého roka si totiž spoločnosť stanovila cieľ, že v roku 2022 vyrobí 334 miliónov kusov zariadení, no pred časom už cieľ znížila na 270 miliónov. Odhaduje sa, že zmena zákazníckeho správania a náročná situácia na trhu teraz donútia výrobcu prehodnotiť plán aj na ďalšie mesiace tohto roka. V máji dokonca spoločnosť spomalila svoj výrobný proces až o polovicu.

Aj napriek tomu má na skladoch obrovskú zásobu smartfónov, ktoré nevie predať. Za normálnych okolností sa totiž za štandardný stav zásob považuje stav na úrovni okolo 27 miliónov kusov. Väčšinu aktuálnych zásob tvoria najmä zariadenia séria Galaxy A, ktoré patria do strednej triedy a určitý podiel tvoria aj modely vyššej triedy Galaxy S a Galaxy Z.

Nízky dopyt po smartfónoch však nepociťuje len Samsung. Portál TechNode informuje, že aj čínske spoločnosti Oppo, Vivo či Xiaomi plánujú znížiť svoje dodávky až o 20 percent. Jeden z najväčších výrobcov smartfónov na svete Xiaomi plánoval v roku 2022 vyrobiť približne 200 miliónov kusov zariadení, no vzhľadom na situáciu už svoj plán znížil na zhruba 170 miliónov.

Zaujímavosťou je, že začiatkom roka analytici odhadovali, že dodávky smartfónov globálne v tomto roku porastú o 1,6 percenta. Najnovšie sa však odhaduje, že dodávky klesnú až o 3,5 percenta na 1,3 miliardy kusov. Predpokladá sa však, že v roku 2023 sa trh opäť dostane do normálu a dodávky vzrastú o päť percent.

Paralelný dovoz v Rusku

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa