Nie všetci alternatívni dodávatelia špekulovali na pokles cien energií. Sú aj takí, ktorí si potrebné objemy pre svojich klientov nakúpili včas. Hovorca Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Radoslav Igaz pre TREND potvrdil, že aktuálne nemá od dodávateľov informácie o možných problémoch; situáciu však naďalej pozorne monitorujú.

Peter Kalman, CEO a zakladateľ Twinlogy, na otázku, či už teraz majú zabezpečené dostatočné objemy pre zvyšok roka a budúci rok, povedal, že v tomto postupujú konzervatívne. To isté potvrdil aj Martin Ondko, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti Magna Energia.

Nezodpovedné správanie pocíti celý sektor

Hoci majú zodpovední dodávatelia nakúpené dostatočné objemy, krach Slovakia Energy s viac ako 300-tisíc odberateľmi elektrickej energie a plynu pocíti celý sektor.

Klientom už začali dodávku energií zabezpečovať dodávatelia poslednej inštancie. V oblasti plynárenstva pre prípad núdze zaskočí SPP, v oblasti elektroenergetiky podľa regionálnych distribučných sústav ZSE Energia, SSE či VSE. Títo si môžu účtovať vyššie ako regulované ceny dodávok počas maximálne troch mesiacov, kedy fungujú v inštitúte dodávateľa poslednej inštancie.

Následne však klienti prejdú na štandardné zmluvy (s dodávateľom podľa vlastného výberu) a budú platiť regulované ceny energií, ktoré sú nižšie ako súčasné. To znamená, že z týchto klientov dosiahnu dodávatelia stratu.

Ako tvrdí Martin Ondko: „Prevziať zákazníkov za regulovanú cenu s vopred známou stratou je v rozpore s princípmi dobrého hospodárenia“. Na druhej strane ÚRSO (na titulnej snímke je jeho predseda Andrej Juris) upozorňuje, že klienta nemôžu odmietnuť.

Peter Kalman podobne hovorí, že dodávka elektriny pre domácnosti je stratová. Okrem toho vidí aj iné riziká. Nečakane dramatická situácia na našom trhu poškodzuje reputáciu celého sektora dodávky energií.

exit
Neprehliadnite

Nie všetci dodávatelia elektrickej energie a plynu prežijú rok 2021

Teplárne sú v dramatickej situácii

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa