Rusko môže zbankrotovať už túto nedeľu. Dôvod? Sankcie znemožnili značnej časti miestnych bánk vrátiť požičané eurá a doláre. Paradoxne za prípadný krach nebude môcť ruská neochota splácať úvery. Príčinou bude sankciami zablokovaná elektronická komunikácia medzí medzi západnými a ruskými bankami.

Nepríjemnú situáciu sa na poslednú chvíľu snaží vyriešiť ruský prezident Vladimír Putin. Vydal nový dekrét a nariadil vláde vybrať desať bánk, ktoré budú na základe novej schémy spracovať platby za eurobondy. Presné detaily plánu na obídenie západných sankcií neboli zverejnené.

Na úvod treba povedať jednu vec. Nevrátenie peňazí je obrovský problém. Takto poznačený dlžník môže zabudnúť na nové úvery a ďalšie peniaze mu už žiadna banka nepožičia. Prenesené do bežného života – nesplácanie spotrebného úveru automaticky blokuje šance na získanie hypotéky.

Lenže najväčší obchodný konflikt od čias studenej vojny rozhodne nie je bežná situácia. Po prvé Rusi zatiaľ chcú Západu splácať svoje finančné dlhy. Po druhé ani po vyhlásení ruského bankrotu zo strany Západných štátov neostanú Rusi odstrihnutí od eura. Západ za spoločnú menu vo veľkom nakupuje plyn a momentálne nie je možné plnohodnotne nahradiť dodávky tejto suroviny.

Prípadné vyhlásenie platobnej neschopnosti tak bude kalikou reálneho bankrotu a Rusi to budú s veľkou pravdepodobnosťou ignorovať. Všetko potrebné od nerastných surovín po dostatok potravín majú doma. Pri životne dôležitých položkách nie sú odkázaní na dovoz zo západu. Sankciami spôsobený nedostatok nových technológií plánujú vyriešiť posilnením obchodnej výmeny s Čínou.

Najväčšia ekonomika Ázie dostane lacné nerastné suroviny a na oplátku dodá chýbajúce technológie. Od mobilných telefónov až po zariadenia na prevádzkovanie moderných 5G sietí. O tie, mimochodom, medzi západnými vládami aj tak nie je záujem. Obavy z možného odpočúvania v mnohých štátoch zablokovali nasadenie technológií od spoločnosti Huawei. Posilnenie čínsko-ruskej spolupráce bude logickým výsledkom konfliktu medzi Západom a Východom.

Niekoľko mesiacov od ruskej invázie na Ukrajinu nastal čas povedať si nepríjemnú pravdu. V. Putin nekoná chaoticky a náhodne. Z jeho pohľadu ide o premyslenú „šachovú partiu“, ktorej jediným cieľom je oslabiť Západ a vrátiť Rusku postavenie svetovej mocnosti.

Šancou na zavedenie nového mocenského systému je rozbitie roky fungujúcej globalizácie. Na jednej strane tento ekonomický model zvyšoval životnú úroveň v najchudobnejších častiach sveta. Na druhej položil základy na vybudovanie globálnej mocnosti – Spojených štátov amerických.

Koniec globálneho obchodu spôsobí napríklad nedostatok potravín v Severnej Afrike. Práve tieto štáty v súčasnosti nemôžu na voľnom trhu nakúpiť lacné ukrajinské obilie. Jeho vývoz z čiernomorských prístavov blokuje ruská armáda. Jedinou šancou na zachovanie obchodu je získanie súhlasu V. Putina. A o to ruskému prezidentovi pravdepodobne ide.

V novom svetovom poriadku nebude o úspešnom biznise rozhodovať voľný trh. Úspech bude v prvom rade stáť na dobrých vzťahoch so svetovými mocnosťami. Éra globalizácie sa končí a prichádzajú časy tvrdých obchodných vojen. Tie pri pohľade do histórie priniesli vždy len horšiu životnú úroveň väčšiny ľudstva.

Na to sa musíme všetci pripraviť a reči o rýchlej porážke ruskej ekonomiky sú len pekným snom o bleskovom ukončení bojov z dôvodu rastúcej biedy ruského ľudu. No krutou realitou je tvrdá a pravdepodobne aj dlhá vojna na Ukrajine.

Zbohom rozumné hospodárenie. Krajinu ničia bezbrehí populisti