Americký prezident vyrazil na politické turné po Blízkom Východe. Najväčšie očakávania sú od návštevy Saudskej Arábie. V prípade úspechu kráľovstvo zvýši produkciu ropy a ukončí éru extrémne drahých pohonných hmôt.

Lenže monarchii fakticky vládne korunný princ Muhammad bin Salmán. Ten so svojimi kritikmi nezaobchádza zrovna v rukavičkách a je podozrivý z nariadenia vraždy novinára Chášukdžího. Toho mimoriadne brutálnym spôsobom najprv udusili a potom rozštvrtili na veľvyslanectve Saudskej Arábie v Turecku. Na verejnosť unikli zvukové nahrávky z mimoriadne krutej vraždy a demokratický svet ostal v šoku.

Dodnes nie je, mimochodom, jasné, kto nahrávky zhotovil. No na verejnosť ich pustil s cieľom skomplikovať vzájomné vzťahy medzi najväčšou ekonomikou sveta a ropnými šejkmi. To sa aj podarilo potom, ako v Bielom dome vystriedal republikána Donalda Trumpa demokrat Joe Biden. Súčasný americký prezident ešte počas volebnej kampane označil Saudskú Arábiu za vyvrheľský štát a korunného princa Muhammad bin Salmána za vraha.

V slovenských pomeroch tvrdé slová politikov nikoho nezdvihnú zo stoličky. Stačí si spomenúť ako svojho času premiér Igor Matovič posielal ministra hospodárstva Richarda Sulíka kopať hroby. Dôvodom bolo odmietanie plošného testovania, ktoré mimochodom aj tak nepomohlo zastaviť pandémiu a covid-19 pripravil o život už viac ako 20-tisíc obyvateľov Slovenska.

No späť na Blízky Východ. Ropní šejkovia na tvrdé slová nie sú zvyknutí. S nástupom nového prezidenta sa vzájomné vzťahy značne skomplikovali. To sa ukázalo ako obrovský problém potom, ako Západ vypovedal obchodnú vojnu Moskve a uvalil embargo na ruskú ropu.

Lídri demokratického sveta napriek tomu nepočítali s prudkých zdražovaním palív. Výpadok ruskej ropy mal byť nahradený zvýšenou ťažbou Saudskej Arábie. Jediný problém bol v tom, že ropní šejkovia boli o svojej strategickej úlohe informovaní telefonicky a odmietli.

Presnejšie – povedali, že sú o tom ochotní rokovať len osobne a to práve s Joe Bidenom. Americký prezident v snahe ochrániť peňaženky svojich voličov musí absolvovať rokovanie „vo vyvrheľskej krajine“ a s vysokou pravdepodobnosťou sa stretne s „vrahom“. Teda príde o svoju česť a v prípade neuzavretia dohody aj dôstojnosť. Práve preto vo svojej vlasti čelí tvrdej kritike za riskantnú cestu do Saudskej Arábie.

Napriek tomu ide z jeho strany o racionálne správanie. Bez podpory ropných šejkov nie je možné v blízkej budúcnosti zraziť cenu barelu ropy na rozumnú úroveň. Cena čierneho zlata sa v súčasnosti pohybuje okolo hranice sto dolárov. Saudská Arábia ju masívnou ťažbou dokáže zraziť do pásma 60 až 70 dolárov za barel.

Rijád stojí o dobré vzťahy so Spojenými štátmi americkými. Podpora najsilnejšej armády sveta sa vždy zíde v roky trvajúcom konflikte s Iránom. Ropné kráľovstvo pravidelne čelí útokom iránskych dronov, ktoré štartujú z územia Jemenu. Irán sa dodávkami bojových dronov ruskej armáde snaží o dobré vzťahy s Moskvou. Teherán k tomu pravdepodobne vedú obavy, že americký prezident bude úspešný a napraví zlé vzťahy so Saudskou Arábiou.

Ruské hry o európsky plyn. Nemci musia obísť vlastné sankcie