Pri nájomných bytoch nastal čas hovoriť o volebnom podvode. Sme Rodina ešte pred uplynulými voľbami sľubovalo postaviť 20-tisíc bytov za rok. Lenže druhá najsilnejšia koaličná strana počas prvých dvoch rokov vládnutia nepostavila ani jeden nájomný byt.

Evidentné fiasko prinieslo nečakanú reakciu. Čelní predstavitelia zvýšili sľub na 100-tisíc nájomných bytov a Slovensko oblepili billboardmi o tom, ako ho splnili. Lenže ľudia zatiaľ nikde nebývajú. Tak prišla ďalšia tlačová konferencia venovaná preferenciám ľudí bez vlastnej strechy nad hlavou.

Predstavitelia strany zároveň znížili plán na 40-tisíc nájomných bytov. O prípadnom termíne ich dokončenia radšej nič nepovedali. Verejnosť sa dozvedela, že zahraniční investori sú pripravení do masívnej výstavby investovať šesť miliárd eur a prvé zmluvy so štátom sa podpíšu na jeseň. Tu treba povedať dve veci. Prípadné naplnenie tohto sľubu bude obrovský úspech. V krajine sa vytvoria desaťtisíce pracovných miest a ľudia získajú zaujímavú alternatívu k hypotékam.

Lenže nezaujatý pozorovateľ sa nevie zbaviť zlého pocitu. Zo sľubovaných nájomných bytov nebude nakoniec nič. Neúspech spôsobí jesenný pád vlády. Sme Rodina bude dookola rozprávať o tom, ako ich chcela postaviť, ale nezodpovedné správanie bývalých koaličných partnerov odradilo zahraničných investorov. Riešenie zlej situácie bude spočívať v opätovnom zvolení Sme Rodina do budúcej vlády.

Pritom zahraničných investorov môže odradiť hlavne vysoká inflácia. V súčasnosti prudko rastú ceny stavebných materiálov a energií. V takýchto neistých časoch je extrémne rizikové postaviť nájomné bývanie. Dôvod? Výstavba bytov sa počas ich realizácie môže extrémne predražiť. Navyše príjmy z nájmu môže razantne znížiť zvyšovanie nákladov za energie. V súčasnosti sú na historických maximách ceny elektrickej energie aj plynu.

V takýchto ťažkých časoch je spustenie masívnej výstavby nájomných bytov extrémne neistý biznis. Dnes nikto nevie povedať, ako dlho bude vysoký rast cien ničiť hospodárstvo Európskej únie. Rusi už otvorene hovoria o ďalšom zvyšovaní cien plynu počas tohtoročnej zimy. Podľa Gazpromu je v hre rast cien až o 60 percent. Vláda síce sľúbila poskytnúť domácnostiam dotované ceny energií, no nájomné bývanie je záväzok na 25 rokov. Počas nich môže niekomu začať prekážať poskytovanie lacných energií nájomným bytom postaveným súkromnými investormi.

Ďalším problémom je nedostatok pracovnej sily. V domácej ekonomike nie je dosť robotníkov na masívnu bytovú výstavbu. Dovoz pracovnej sily zo zahraničia bude logisticky komplikovaný. Pre všetky spomínané komplikácie bude v priebehu jedného roka náročné postaviť aj pár tisíc nájomných bytov. Vyriešenie komplikovanej situácie s nedostatkom bývania pre mladých ľudí je tak stále v nedohľadne. Preto sa sľub o postavení 20-tisíc nájomných bytov v priebehu jedného roka nedá označiť inak ako podvod na naivných voličoch.

Zlé rozhodnutia nemeckých politikov zaplatia voliči