Inflácia sa v závere minulého roka stala najvážnejšou témou pre investorov. Hlavne preto, lebo americký Fed pod tlakom udalostí urýchlil plány na sprísňovanie menovej politiky.

Na prvý pohľad ide na trhu všetko po starom. Väčšinový názor znie, že zvyšovanie úrokov je vlastne pre trh dobré, pretože to ukazuje dôveru v ďalší ekonomický rast. Dá sa ukázať, že keď Fed ukončoval stimuly a zvyšoval úroky naposledy, ceny akcií rástli.

To je, samozrejme, pravda. V roku 2014 sme však boli v úplne inej situácii ako dnes. A preto reakcia trhu môže byť tiež veľmi odlišná.

Technologické akcie sú dobré za akúkoľvek cenu

Počas pandemického obdobia vzniklo niekoľko nových ľudových investičných múdrostí. Najlepšie akcie sú tie, ktoré označia influenceri na sociálnych sieťach. To vie predsa každý. Ziskovosť, zadlženosť či ocenenie nech si pozerajú bankári, ľud vie predsa lepšie čo je dobré, ukázalo sa to už v roku 2020.

Ďalšou ľudovou múdrosťou je, že najlepšie akcie sú technologické. A to vraj preto, lebo uľahčili život počas pandémie a najlepšie si udržali ziskovosť. To prvé je, samozrejme, pravda, to druhé je hlúposť.

Najrýchlejšie si zisky obnovili v sektore zdravotnej starostlivosti, pretože tam zisky vôbec neklesli. Podobne v sektore podnikov verejných služieb. Technologický sektor obnovil zisky až v závere roka 2020.

Niekto by mohol namietať, že zisky v sektore technológii rástli najrýchlejšie. Ani to nie je pravda. Rýchlejšie rástol sektor energetiky, zdravotnej starostlivosti aj sektor základných materiálov. Ale tie firmy sú zložité a nemoderné. Zato Tesla, Microsoft, Google, Amazon, Facebook, Netflix – tomu predsa rozumie každý, používame to denne a to je budúcnosť.

Bilión dolárov, to už je nič

A tak ľud začal nakupovať hlavne známe technologické tituly, ktoré následne ťahali nahor aj celé akciové indexy. Rast bol asi taký raketový, ako keď astronauti vyletia na obežnú dráhu a v spätnom zrkadle zbadajú Zem. A presne tak teraz vyzerajú technologické akcie. Vyleteli na obežnú dráhu a realitu nechali v spätnom zrkadle.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa