Najsilnejšiu severskú ekonomiku zrejme neochránilo odmietanie blokád. Tento týždeň majú vyjsť oficiálne údaje stavu švédskeho HDP v druhom štvrťroku – teda v období, keď sa pandémia koronavírusu najvýraznejšie premietla do chodu hospodárstva.

Bezprecedentný pád

Ekonómovia, ktorých oslovila agentúra Bloomberg, očakávajú pri stredných odhadoch pokles zhruba o 7 percent. To by podľa nich znamenalo bezprecedentný pád pre najväčšiu ekonomiku severského regiónu. „Hlavným rizikom je pokles dopytu po vývoze a slabý trh práce brzdiaci oživenie,“ uviedla ekonómka Johanna Jeanssonová.

Samotný Bloomberg Economics hovorí, že HDP Švédska poklesne v druhom štvrťroku o 7,7 percent medziročne a o 8 percent v porovnaní s prvým kvartálom.

Jedna z najvyšších mier úmrtí

Stratégia ponechania otvorenej ekonomiky vo Švédsku však viedla aj k tomu, že krajina má jednu z najvyšších mier úmrtnosti na Covid-19 na svete, a to 56,4 na 100-tisíc obyvateľov. Navyše, nie je jasné, či sa ekonomike bude dariť nejako lepšie ako v susednom Dánsku a Nórsku, ktoré spočiatku prijali prísne obmedzenia a zaznamenávajú výrazne nižšiu úmrtnosť.

„Nevieme, ako stratégia v súvislosti s koronavírusom ovplyvní danú ekonomiku z dlhodobého hľadiska,“ uviedol Torbjorn Isaksson, ekonóm banky Nordea. „Naši severskí susedia sú zablokovaní, ale možno sa dokážu rýchlejšie otvoriť a normalizovať.“