Európski lídri oslavujú veľký pokles cien zemného plynu. Jeho cena s okamžitým dodaním v pondelok poklesla pod úroveň sto eur za megawatthodinu. Od augustových maxím stratila už takmer 70 percent. Javí sa to ako skvelá správa dokumentujúca skutočnosť, že Európa si s vysokými cenami poradila.

Politici veria, že pokles spôsobila politika zastropovania cien. Kyriakos Mitsotakis, grécky premiér a zástanca cenového stropu plynu, poukázal na to, že dôvodom nedávneho poklesu je uvedomenie si trhov, že „našu hrozbu zaviesť cenový strop myslíme vážne“.

Energetický priemysel je však skeptický, pretože na objeme dodávok plynu sa nič nezmenilo. Naopak, čoraz viac si všetci uvedomujú, že minimálne ďalší rok bude problém s jeho nedostatkom pretrvávať.

Za veľký pokles cien plynu nemôže vyššia ponuka, ale nižší dopyt. Podľa posledného štvrťročného reportu Európskej komisie sa dopyt po plyne v druhom kvartáli znížil medziročne o 16,3 percenta. V treťom kvartáli sa pravdepodobne znížil ďalej, odhady hovoria o úrovni 20 percent.

Eu,Energy,Shortage,And,Economy,Crisis.,Natural,Gas,Flame,On
Neprehliadnite

Európa bude čeliť veľkému nedostatku zemného plynu. Vysoké zásoby kontinent nezachránia

Dlhodobý pokles dopytu

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa