Hospodárska aktivita vo vyspelých európskych ekonomikách prudko klesá aj v novembri. Je to pre nárast infekcií Covidu-19 a rozširovanie protipandemických opatrení. Dokazujú to posledné údaje Bloomberg Economics, ktoré zahŕňajú také ukazovatele ako mobilita, spotreba energie a využitie verejnej dopravy.

Pokles ekonomickej aktivity bol obzvlášť silný v krajinách ako Francúzsko, Taliansko, Nemecko a Veľká Británia. Tamojšie vlády zaviedli v posledných dňoch rôzne formy obmedzení pohybu či lockdownu.

Vývoj ekonomickej aktivity
Zdroj: Bloomberg
Vývoj ekonomickej aktivity

Francúzsko, štvrté najzasiahnutejšie

Miera rozšírenia nákazy

Od vypuknutia pandémie do piatka 13. novembra zaznamenalo Francúzsko 41-tisíc úmrtí súvisiacich s koronavírusom nového typu. Pokiaľ ide o počet obetí, krajina galského kohúta má jednu z najhorších bilancií. Denne sa podľa agentúry Reuters nakazí až 87-tisíc ľudí, čo bol jeden z posledných rekordov. Celkovo majú už viac ako 1,8 milióna infikovaných ľudí. Francúzsko je tak štvrtou najviac zasiahnutou krajinou na svete.

V piatok 13. novembra zaviedlo už po druhýkrát v tomto roku lockdown, v rámci ktorého sa zatvorili všetky obchody predávajúce iný než nevyhnutný tovar.

Stav ekonomiky

Odborníci očakávajú, že krajina zažije v tomto roku hlbokú recesiu, pričom ekonomika sa podľa časopisu The Economist dostane na úroveň z konca roku 2019 najskôr v roku 2022. Prispel k tomu už prvý tvrdý lockdown a balík obzvlášť veľkorysej fiškálnej podpory zo strany štátu. To môže znamenať nárast dlhu krajiny až nad 120 percent hrubého domáceho produktu (HDP).

Podľa predpovedí Medzinárodného menového fondu (MMF) by mal HDP v tomto roku vo Francúzsku klesnúť o 7,4 percenta, Európska komisia odhaduje pokles až o 8,2 percenta. Faktom je, že po čiastočnom uvoľnení opatrení počas leta sa francúzska ekonomika začala zotavovať. Podľa dát Tranding Economics rástla v treťom štvrťroku 2020 rekordným tempom 18,2 percenta, čo bol zvrat v porovnaní s prepadom o 13,7 percenta v predchádzajúcom kvartáli.

JB 29 Lille - Pracovník umiestňuje poster pre testovanie na ochorenie COVID-19 v športovej aréne Zenith v Lille 16. októbra 2020. V boji proti šíreniu nového druhu koronavírusu vyhlási Francúzsko od soboty opätovne stav zdravotnej núdze. Oznámila to v stredu vláda v Paríži. Pandémia je podľa nej zdravotnou pohromou, ktorá vzhľadom na svoj charakter a závažnosť ohrozuje zdravie verejnosti. Viacerí ministri francúzskej vlády sa tento týždeň vyjadrili, že je potrebné pripraviť sa na ďalšie sprísnen
Neprehliadnite

Francúzsko po prijatí stoviek sťažností začalo vyšetrovať riešenie pandémie

Veľká Británia, ekonomika rástla pomalšie

Miera rozšírenia nákazy

Spojené kráľovstvo hlásilo v druhý novembrový týždeň posledný rekord takmer 34-tisíc nových prípadov nákazy koronavírusom a 600 úmrtí za deň, informovala agentúra Reuters. Počet pozitívne testovaných už prekročil milión.

Vláda Borisa Johnsona zaviedla od 5. novembra opätovný lockdown na jeden mesiac. Bolo to z obavy, že počty prípadov nákazy preťažia tamojšie zdravotníctvo. Obmedzené sú najmä spoločenské aktivity. Avšak, školy a univerzity zostali na rozdiel od jarného lockdownu otvorené.

Stav ekonomiky

Britská ekonomika rástla v poslednom období pomalšie, než sa čakalo. HDP v septembri stúpol medzimesačne o 1,1 percenta, odborníci predpokladali rast o 1,5-percenta.

Podľa dát Tranding Economics vzrástol HDP krajiny o rekordných 15,5 percenta v treťom  štvrťroku, čo odrážalo pokračujúce uvoľňovanie obmedzení. Čiastočne sa tak ekonomika zotavila z prepadu o 19,8 percenta v predchádzajúcom období. Rekordný rast však zatiaľ nevrátil hospodárstvo krajiny na úroveň pred pandémiou, ekonomika je stále o 8,2 percenta nižšie.

Analytici upozorňujú, že britský  HDP v poslednom kvartáli znova klesne vzhľadom na opätovný lockdown. Centrálna banka odhaduje, že v tomto roku sa prepadne o 11 percent. Zvýšenie HDP prognózuje na budúci rok, o 7 percent.

KK1 Londýn - Stúpenci brexitu šliapu po vlajke Európskej únie počas zhromaždenia 31. januára 2020 v Londýne. Veľká Británia vystúpi z EÚ v piatok 31. januára o polnoci. Od tohto okamihu nadobudne platnosť dohoda o brexite, pričom Británia už nebude členským štátom EÚ a bude sa považovať za tretiu krajinu. Prechodné obdobie, ktorého cieľom je poskytnúť občanom a podnikom z EÚ aj Británie viac času na prispôsobenie sa novej situácii, má potrvať do 31. decembra 2020. FOTO TASR/AP

Brexit supporters
Neprehliadnite

Náklady na obchod medzi Britániou a EÚ budú vysoké, aj keď uzatvoria dohodu

Taliansko, sedem červených zón

Miera rozšírenia nákazy

Taliansko malo v piatok 13. novembra takmer 41-tisíc infikovaných osôb, čo bol dosiaľ najväčší denný prírastok. Ochoreniu už podľahlo 47-tisíc ľudí, najviac úmrtí za deň bolo 730. Celkovo tam bolo jeden a pol milióna ľudí pozitívne testovaných.

Deň na to vláda vyhlásila ďalšie dve oblasti za červené zóny, kde platia najprísnejšie karanténne opatrenia. Ich počet sa tak zvýšil na sedem: Lombardsko, Piemont, Kalábria, Valle d'Aosta, Bolzano, Kampánia a Toskánsko. Zatvorené sú maloobchodné prevádzky, bary, kaviarne, reštaurácie, výnimku majú len predajne potravín, lekárne a novinové stánky. Športové aktivity sú povolené výhradne vonku a individuálne. V rámci týchto území platí zákaz vychádzania, výnimkou je len cesta do práce alebo zabezpečenie základných životných potrieb. Ostatní obyvatelia nesmú prekročiť hranice dotknutých regiónov.

Stav ekonomiky

V treťom štvrťroku sa podľa Tranding Economics HDP Talianska zvýšil o rekordných 16,1 percenta. V dôsledku uvoľňovania opatrení nastal rast produkcie v priemysle, službách aj v poľnohospodárstve. Rím očakával, že rastová tendencia bude pokračovať aj vo štvrtom štvrťroku, no začiatkom novembra opäť nastúpili prísne karanténne pravidlá.

MMF odhaduje pokles celoročného HDP o 8,9 percenta, Európska komisia až o 9,5 percenta.

Ľudoprázdny Rím, Taliansko ohlásilo celoštátny zákaz vychádzania
Neprehliadnite

Taliansko zavádza celoštátny nočný zákaz vychádzania

Nemecko, prognózy revidovali

Miera rozšírenia nákazy

Krajina zaznamenala v polovici novembra približne 751-tisíc ľudí s koronavírusom. Rekordným denným prírastkom bolo 23 542 pozitívnych. Nákaze doposiaľ podľahlo vyše 12-tisíc Nemcov.

Začiatkom novembra vláda Angely Merkelovej zaviedla nové reštriktívne opatrenia, medzi nimi zatvorenie reštaurácií, barov, športových, voľnočasových i kultúrnych zariadení. Na verejnosti sa môžu zdržiavať len osoby z jednej domácnosti a ešte ďalšej domácnosti, maximálne desať  osôb. Obyvateľov vláda vyzvala, aby sa zriekli  súkromných ciest a návštev. Školy a obchody sú naďalej otvorené.

Stav ekonomiky

Aj v Nemecku HDP za tri mesiace do septembra 2020 rástol. Tranding Economics uvádza rekordných 8,2 percenta. Pokúsil sa zotaviť z historického prepadu o 9,8 percenta zaznamenaného v druhom štvrťroku. Bolo to vďaka uvoľneniu opatrení, ale aj širokej škále záchranných a stimulačných balíkov. Expanziu podporilo oživenie spotreby domácností, silné fixné investície do strojov a zariadení a prudký nárast vývozu. Ekonomika však bola o 4,2 percenta nižšia v porovnaní so štvrtým kvartálom vlaňajška, čo bol štvrťrok pred pandémiou koronavírusu.

Nemecká vláda nedávno revidovala svoju prognózu vývoja HDP za celý rok 2020 smerom nahor. Očakáva, že sa zníži o 5,5 percenta v porovnaní s pôvodným odhadom poklesu o 5,8 percenta. MMF však predpovedá pokles o 7 percent, Európska komisia o 6,5 percenta.

Oživenie ekonomiky odborníci očakávajú až v roku 2021, a to o 4,4 percenta.

automobilka
Neprehliadnite

Nemecká vláda sľúbila tri miliardy eur na podporu autopriemyslu