Svet v tomto roku zažije návrat silných Spojených štátov amerických, ktorých hospodársky rast bude najrýchlejší za posledných 37 rokov. Rovnako ako v minulosti aj v súčasnosti zvyšovanie ekonomickej sily prinesie snahu o posilnenie globálnej dominancie. „Rusko zaplatí za snahu ovplyvniť naše voľby,“ povedal v rozhovore pre televíznu sanicu ABC News americký prezident Joe Biden. Následne pripustil, že ruského prezidenta Vladimíra Putina považuje za „zabijaka“.

Predzvesť nových sankcií

Tvrdé slová ako z čias studenej vojny môžu byť predzvesťou nových sankcií. USA si totiž ekonomickú konfrontáciu s Ruskom môže dovoliť oveľa viac ako v minulosti. Najväčšia ekonomika sveta v roku 2021 vzrastie o 6,5 percenta hrubého domáceho produktu (HDP). Taký je najnovší konzervatívny odhad americkej centrálnej banky FED. Spoločnosť Goldman Sachs počíta so zvýšením o 6,9 percenta a banka Morgan Stanley až o 7,3 percenta HDP.

Pre porovnanie – ruský ekonomický rast bude sotva polovičný. Konkrétne Medzinárodný menový fond ho pre rok 2021 odhadol na úrovni 3 percent HDP. Zároveň platí, že V. Putin riadi takmer 13-krát menšie hospodárstvo ako J. Biden. Z čisto makroekonomického pohľadu je momentálne Washington najlepšie pripravený na hospodársku konfrontáciu s Moskvou.

Nové sankcie budú pravdepodobne smerovať na zastavenie plynovodu Nord Stream 2. Ten je tesne pred dokončením a po dne baltského mora prepravuje surovinu priamo do Nemecka. Je tak priamym energetickým konkurentom amerického skvapalneného plynu, ktorý sa v nákladných lodiach dováža do špeciálne upravených prístavov v Poľsku.

Dokončenie druhej vetvy Nord Stream 2 zníži prepravu plynu cez Slovensko.
Zdroj: Profimedia
Dokončenie druhej vetvy Nord Stream 2 zníži prepravu plynu cez Slovensko.

Slovensku pomôže víťazstvo USA

Moskva snahu o ovplyvnenie amerických volieb dlhodobo odmieta. Aj keby o tom nakoniec predložila presvedčivé dôkazy, tak nové sankcie môže byť zdôvodnené tlakom na vrátenie ukrajinského polostrova Krym. Ten sa ruský prezident V. Putin rozhodol anektovať v roku 2014 a odvtedy čelí aj sankciám Európskej únie.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa