Rozhodnutie spoločnosti S&P Dow Jones Indices je veľkou ranou pre investorov Tesly, ktorí očakávali, že firma bude zahrnutá do indexu vďaka priaznivej júlovej štvrťročnej výsledkovej správe, uviedla agentúra Reuters. Akcie spoločnosti po oficiálnom ukončení obchodovania preto klesli až o osem percent.

S&P Dow Jones Indices oznámila, že od 21. septembra sa súčasťou indexu stanú; internetový predajca Etsy, výrobca polovodičov Teradyne a farmaceutická technologická firma Catalent. Nahradia tak firmy H&R Block, Coty a Kohls. Indexový analytik S&P Dow Jones Indices Howard Silverblatt odmietol povedať, prečo nebola Tesla zahrnutá do indexu S&P 500.

„Trh sa neustále mení a my to musíme zohľadniť v našich indexoch," vyhlásil Silverblatt. Trhová kapitalizácia Tesly je viac ako 370 miliárd dolárov. Je tak jednou z najhodnotnejších firiem na Wall Street. Aj pri poklese akcií v uplynulom týždni z predchádzajúceho rekordu o 16 percent, zostáva hodnota Tesly vyššia, ako hodnota 95 prercent súčasných firiem z indexu S&P 500, vrátane spoločností Johnson & Johnson a Procter & Gamble. Firmy Etsy, Teradyne a Catalent majú spolu trhovú hodnotu zhruba 40 miliárd dolárov. 

Tesla
Neprehliadnite

Tesla delí svoje akcie. Chce na ne nalákať viac drobných investorov

Akcie Tesly v tomto roku stúpli o takmer 400 percent. Firma patrí medzi najviac milované, ale tiež nenávidené tituly na Wall Street. V poslednom čase rast akcií firmy ťahali nečakane silné štvrťročné výsledky zverejnené v júli, ale aj stávky na to, že bude zaradená do indexu S&P 500, čo by spustilo masívny dopyt po akciách firmy od fondov, ktoré index sledujú.

S&P Dow Jones Indices dohliada na index a upravuje ho štvrťročne, jednotlivé firmy však môžu být menené častejšie. Hovorca Ray McConville agentúre Bloomberg povedal, že výbor pre index môže vykonať zmeny v indexe kedykoľvek. Zahrnutie Tesly do prestížneho indexu sa vo všeobecnosti očakávalo, pretože firma v júli vykázala zisk štvrtý štvrťrok za sebou, čím prekonala poslednú veľkú prekážku začlenenia. Skeptici však poukazujú na to, že obyčajné splnenie kritérií nezaručuje pridanie firmy do indexu.