„Vzhľadom na súčasný vývoj verejných financií očakáva Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) do roku 2023 nárast dlhu až k hranici 70 percent hrubého domáceho produktu (HDP), ak nepríde k prijatiu konsolidačných opatrení,“ uvádza sa v najnovšej analýze tejto štátnej inštitúcie zameranej na kontrolu verejných financií. Podľa jarnej notifikácie Európskeho štatistického úradu (Eurostat) mal pritom slovenský verejný dlh v roku 2019 hodnotu necelých 48 percent HDP – presnejšie, 47,9995 percenta.

Takýto prudký rast dlhu môže otvorenej domácej ekonomike spôsobiť obrovské problémy. Ešte v časoch prijímania eura sa Slovensko zaviazalo mať dlh maximálne na úrovni 60 percent HDP. Nad touto hranicou sa väčšina západných krajín ocitla už počas predchádzajúcej krízy a Slovenskou ju pravdepodobne prekoná v tomto roku. Väčšina krajín je na tom ešte horšie a najsilnejšia nemecká ekonomika aktuálne počíta so zvýšením dlhu na 75 percent HDP.

Analytici odporúčajú vláde zvyšovať dane z nehnuteľností.
Zdroj: Bratislava Tourist Board
Analytici odporúčajú vláde zvyšovať dane z nehnuteľností.

Vláda pravdepodobne zvýši dane

„Pri porovnaní s ostatnými krajinami eurozóny na tom stále nie sme zle. Lenže malá otvorená slovenská ekonomika môže na vysoké dlhy doplatiť oveľa viac ako silné západné krajiny. Preto bude potrebné dostať dlhy na rozumnú úroveň a v prichádzajúcej konsolidácií pravdepodobne štát občanom zvýši dane z majetku,“ povedal pre TREND ekonóm Prognostického ústavu Slovenskej akadémie vied Vladimír Baláž.

Väčšie daňové zaťaženie nehnuteľností každej slovenskej vláde odporúča Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). Takáto zmena totiž menej ublíži ekonomickému rastu ako vyššie zdanenie práce.

„Razantné znižovanie výdavkov v rozpočte je málo pravdepodobné. Najviac peňazí ide na dôchodky a zdravotnú starostlivosť. Neviem si predstaviť politika, ktorý ľuďom zmrazí penzie, alebo ich nechá platiť za ošetrenie v nemocnici,“ dodal V. Baláž. Súčasná vláda ide skôr opačným smerom. V časoch krízy majú narásť 13. dôchodky a plánuje sa aj zrušenie doplatkov za lieky pre penzistov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa