Inflácii nad úrovňou 20 percent už čelí aj jedna z krajín Vyšehradskej štvorky. Ako prvé si Čierneho Petra prekvapivo vytiahlo Maďarsko. Teda krajina s pevne stanovenými maximálnymi cenami pohonných hmôt aj vybraných potravín. Premiér Viktor Orbán udržuje ako jeden z mála európskych politikov dobré vzťahy s prezidentom Vladimirom Putinom, vďaka čomu môže aj naďalej vo veľkom nakupovať ruský plyn a ropu za výhodné ceny.

Pri takto rozdaných kartách sú zverejnené oficiálne čísla Eurostatu veľkým prekvapením. Priemerná inflácia v maďarskej ekonomike minulý mesiac dosiahla 20,7 percenta. Je to štvrtá najvyššia úroveň v rámci 27-člennej Európskej únie. Horšie na tom boli v septembri len Lotyšsko, Litva a Estónsko.

Sen o silnej národnej mene

Maďarsko posledné mesiace ťahá ku dnu prudké oslabovanie forintu. Ešte vo februári sa jedno euro dalo vymeniť za 352 forintov. Začiatkom októbra to bolo už takmer 430 forintov. Oslabovanie maďarskej meny je dobrou správou pre ľudí žijúcich v pohraničí. „Pár metrov za hranicami sú výrazne nižšie ceny potravín aj oblečenia. Na jednom väčšom nákupe sa bez problémov dá ušetriť okolo 50 eur,“ hovorí Petra Farkasová. Spolu s manželom žijú v Štúrove a k južným susedom to majú na skok.

Prudké oslabovanie forintu je však katastrofou pre samotných Maďarov, pre ktorých sú ceny v obchodoch extrémne vysoké. Zlú situáciu musela na viacero pokusov riešiť tamojšia centrálna banka. Najprv vytiahla klasický nástroj v podobe zvyšovania základnej úrokovej sadzby. Jej aktuálna úroveň je rovných 13 percent a je to najvyššia hodnota v rámci celej Únie. Pre porovnanie eurozóna má základný úrok len 1,25 percenta.

Zvyšovanie úrokov je učebnicový nástroj na krotenie vysokej inflácie. Rast mesačných splátok za požičanie peňazí odrádza od nových úverov ľudí aj firmy. Výsledkom je nižšia spotreba a klesajúci tlak na zdražovanie. Lenže rôznymi obmedzenia torpédoval prudký rast úrokov maďarský premiér V. Orbán. V súkromných bankách je možné aj v súčasnosti dostať hypotéku za ročný úrok pod ôsmimi percentami a spotrebný úver za sadzbu pod dvanástimi percentami. Pritom minimálne spotrebné úvery mali mať ročný úrok ďaleko vyšší.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa