Fungujú sankcie na Rusko, alebo nefungujú? Záleží od uhla pohľadu. Zatiaľ to vyzerá ako remíza. Na jednej strane Rusko ešte nepadlo finančne na kolená, zároveň však ani Európa nezmrzla a obyvatelia nestoja v rade na benzínovej pumpe s kanistrami v ruke.

Kremeľ prisľúbil proti sankciám recipročné opatrenia.
Neprehliadnite

Putin má v rukáve eso proti sankciám, pracuje pre neho bývalý viceprezident Morgan Stanley

Ceny energií sú na viac ako ročných minimách a najhoršie má starý kontinent pravdepodobne za sebou. V oblasti diverzifikácie dodávok energií pritom za rok urobil viac ako za prechádzajúce dekády spolu.

Kľúčové je, že napriek zavedeniu stropu na ruskú ropu a palivá je trh s energiami stabilný. Iste, riziká zostávajú a ceny sú tlmené aj vďaka slabej ekonomike, ale i tu platí, že katastrofa nenastala. Je to preto, že obchodníkom sa podarilo z veľkej časti presmerovať toky ropy a palív, a k výpadkom zásobovania nedošlo.

A to je najdôležitejšie, pretože naďalej platí, že trh bez ruskej ropy a palív nedokáže fungovať. Moskva je stále jedným z najväčších hráčov.

Kým ropa prúdi a príjmy Moskvy klesajú, ide všetko podľa plánu. Veľa sa však ešte môže pokaziť. Čínsky dopyt po rope ešte bude rásť, ruská produkcia sa môže prepadnúť viac, ako by Západ chcel, a to všetko môže spôsobiť vyššie ceny energií a zbytočnú neistotu.

Ako ceny ropy obišli strop

Druhá kľúčová vec je, že vznikli pochybnosti, či skutočne Rusko predáva ropu tak lacno, ako sa vo všeobecnosti verilo. Agentúra Bloomberg viackrát priniesla správy, že Rusko akceptuje aj ceny hlboko pod cenovým stropom, ktoré stanovil Západ.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa