Viacerí členovia vplyvného ropného kartelu OPEC zvažujú, že Rusko už nebude participovať na plnení dohody, ktorá riadi svetový trh s ropou počas posledných rokov. Dôvodom je pokles ruskej produkcie ropy po začiatku invázie na Ukrajinu. Produkcia Moskvy, ktorá je spolu so Saudskou Arábiou najväčším členom kartelu, bude v dôsledku sankcií Západu klesať naďalej.

JB 31 Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin  počas stretnutia s top predstaviteľmi z oblasti leteckého priemyslu v Rusku v súvislosti so sankciami Západu prostredníctvom videokonferencie v jeho rezidencii Novo-Ogarjovo pri Moskve 31. marca 2022. Putin oznámil, že podpísal dekrét, podľa ktorého budú musieť zahraniční odberatelia od 1. apríla platiť za dodávky ruského plynu v rubľoch. V prípade, že sa platby nezrealizujú, kontrakty budú zastavené. TASR o tom informuje na základe správy agentúry
Neprehliadnite

Rusku nestačia príjmy z ropy a plynu, rozpočet je v deficite

Kartel má však iné plány– až do konca roka 2022 je naplánované postupné zvyšovanie produkcie. Nie príliš veľké, aby ceny ropy veľmi neklesli, ale dostatočné na to, aby to pocítili pokladnice producentov ropy. Rusko toto nie je schopné plniť a aby sa kartel vyhol hanbe, že nedokáže plniť plán, Rusko bude pozbavené svojich povinností. Keď nebude mať cieľ, nemá čo pokaziť.

Rusko sa dostáva na úroveň Iránu, Venezuely či Líbye

Tým pádom sa Rusko dostane na úroveň Líbye, Iránu či Venezuely, ktoré sú síce členmi kartelu, ale ich vplyv je minimálny. Dokonca nemajú ani kvótu produkcie, pretože nie sú schopné vyprodukovať toľko, aby ohrozili plány kartelu. Ich dnešná produkcia je zlomkom toho, čo produkovali pred rokmi.

Zdá sa, že Rusko ide rovnakým smerom. Pritom máloktorá krajina na svete mala pritom počas posledných rokov na trh s ropou väčší vplyv ako Rusko.

Moskva zažila zo svojimi arabskými priateľmi hviezdne chvíle v roku 2017, keď spoločne dokázali stabilizovať trh s ropou, ktorý bol zaplavený americkou bridlicovou produkciou.

Cena ropy sa prepadla a OPEC sa nedokázal dohodnúť na koordinovanej akcii, aby obmedzil produkciu a zamedzil ďalšiemu prepadu ceny. Prepadla sa z úrovne 110 dolárov v lete 2014 na 30 dolárov v roku 2016.

História spolupráce Ruska a OPECu: plané sľuby, dobré vzťahy

Rusko má dlhú históriu spolupráce s kartelom OPEC, ktorá je pomerne kontroverzná. Hlavne pre tú arabskú stranu. Moskva sa totiž vždy ozvala v časoch, kedy ceny ropy padali. Odporúčala, aby kartel znížil produkciu ropy a sľubovala, že urobí to isté. Väčšinou to však nesplnila. V marci 1999 vznikla dohoda, že OPEC a ďalší štyria producenti ropy (Nórsko, Rusko, Mexiko a Omán) znížia produkciu o 2,1 milióna barelov ropy denne, čo bol ekvivalent troch percent svetovej produkcie. Samotné Rusko sľúbilo zníženie o 100-tísic barelov. Produkcia však pokračovala v raste. V roku 2001 sa situácia opakovala, OPEC sľúbil zníženie produkcie o 1,5 milióna barelov, ale len ak krajiny mimo OPEC znížia produkciu o 500-tisíc barelov. OPEC tým mieril hlavne na Moskvu, pretože jej producenti boli hnacou silou rastu produkcie, ktorá priniesla nízke ceny ropy. Rusko najskôr prisľúbilo zníženie o 30-tisíc barelov, v roku 2002 to upravilo na 150-tisíc barelov. Napriek sľubom si ruskí producenti našli cestu, ako zvýšiť produkciu a exporty o 300-tisíc barelov a navýšiť si podiel na trhu. Spolupráca sa nepodarila ani v roku 2009, kedy sa ruský zástupca Igor Sechin zúčastňoval na zasadnutiach OPECu a opäť povzbudzoval na zníženie produkcie zo strany OPEC. Argumentoval, že Moskva už produkciu aj exporty znížila. V skutočnosti však exporty Moskvy vzrástli o 700-tisíc barelov, čo vytočilo členov OPECu. Novodobá spolupráca medzi Ruskom a OPECom sa začala v roku 2016 a výsledky boli podobné. Rusko skutočne znížilo produkciu, ale o menej ako sľúbilo. V čase, keď OPEC prestal zvyšovať produkciu, aby zabránil ďalšiemu poklesu ropy v roku 2021, Rusko podmienilo podporu dohody tým, že si pre seba vyžiadalo vyššiu kvótu. Moskva tak zvyšovala svoj podiel na trhu na úrok Arabov. Vzťahy s OPEC, hlavne so Saudskou Arábiou však boli dobré. Saudská Arábia bola rada, že Rusko podporuje dohodu o obmedzení produkcie a nerobila si veľké starosti z toho, že Moskva si vyjednala lepšie podmienky, ako arabské krajiny. Nakoniec sa zdá, že teraz sa všetko obráti a OPEC získa to, čo si Rusko pred rokmi zobralo.

To sa zmenilo na konci roka 2016, keď sa do hry vložila Moskva a spoločne so Saudskou Arábiou upiekla dohodu, ktorá kontrolovala 40 – 50 percent celosvetovej produkcie. Ceny ropy sa stabilizovali a hoci sa nevrátili na trojciferné úrovne, považovala sa operácia za úspech.

Po počiatočnom obmedzení produkcie mohlo Rusko aj OPEC postupne zvyšovať produkciu a tá spolu s vyššími cenami znamenala zvýšenie príjmov do rozpočtu producentov ropy.

Ako Moskva s Rijádom riadili trh s ropou počas pandémie

Počas pandémie sa stávky ešte zvýšili. Rusko dotiahlo do rozšírenej verzie kartelu ďalších producentov ako sú Kazachstan či Mexiko a pomohlo dohodnúť historické zníženie produkcie ropy o 10 miliónov barelov v apríli 2020, ktoré zabrzdilo prepad cien ropy.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa