Neustály ekonomický rast, z roka na rok sa zväčšujúci hrubý domáci produkt (HDP), výkonná každá zložka hospodárstva, fungujúca infraštruktúra aj plynulá doprava, usmiati a spokojní ľudia, ktorým sa v živote darí. Takýto obraz zvyknú vykresľovať mnohé vládne garnitúry, aby pred okolitým svetom vyzerali dobre. Realita je však niekde úplne inde.

Ekonóm Luis Martinez skúmal v publikácii, ktorej plné znenie vyjde tento mesiac, údaje o raste HDP v krajinách demokratických, čiastočne slobodných, ale aj autokratických. Aby dospel ku korektným záverom, najprv získal údaje o jase svetiel krajín v noci, merané satelitmi, čo je metóda známa ako proxy pre HDP. Skombinoval ich s údajmi z think-tanku Freedom House o politických systémoch krajín.

Za predpokladu, že najdemokratickejšie krajiny vykázali údaje o ekonomickom raste presne, ekonóm porovnal satelitné údaje, aby odhadol, či iné krajiny podcenili alebo nadhodnotili svoje dáta o ekonomickom raste.

Z obavy o stratu peňazí

Ukázalo sa, že HDP hlásený diktátormi mal tendenciu rásť oveľa rýchlejšie, ako by potvrdili nočné satelity. Nedá sa to vysvetliť tým, že ich ekonomiky sú založené na iných odvetviach alebo tým, že tam ľudia mali nižšie priemerné príjmy.

Kuriózne výsledky svedčia o manipulácii zo strany mnohých vlád. L. Martinez zistil, že nesúlad medzi satelitnými údajmi a údajmi o HDP sa v diktatúrach neobjavil, kým boli príliš bohaté na to, aby dostávali nejaké druhy pomoci. Začalo sa to prejavovať až po tom, keď sa obávali, že prídu o peniaze.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa