Nie všetky sektory sú však zasiahnuté rovnako a dokonca ani v rovnakom čase. Za posledný mesiac boli najviac znížené odhady luxusných spotrebiteľských statkov. Na druhý kvartál až o sedem percent, na zvyšok roka približne o vyše dve percentá.

Business risk insurance,Stock market concept,
Neprehliadnite

Posledný pilier akciového trhu sa rúca, klesajúce akcie sú stále drahé

Tieto spoločnosti si zakladajú na značke, či už ide o siete predajní, výrobcov automobilov, spotrebičov či oblasť rekreácie. V súčasnosti sa však stávajú logickou prvou obeťou škrtov v domácich rozpočtoch. Za normálnych okolností majú silné ziskové marže, teraz si to však nemôžu dovoliť.

Dávajte si pozor, končí sa 25-ročný trend rastu ziskov v pomere k HDP. De-globalizácia, vyššie ceny energií a materiálov a rastúce náklady na mzdy spôsobia, že zisky niektorých firiem budú podstatne nižšie, než investori čakajú dnes.
Guy Stear, šéf ekonóm Societe Generale

Ak chcú vôbec niečo predať, musia ísť s cenami nadol. A nadol idú aj zisky a ceny akcií spoločností. Aj týmto firmám robí problém silný dolár. Americký spotrebiteľ totiž v zahraničí nakúpi viac ako doma.

Maloobchod je bitý sprava-zľava

Problémy v maloobchode sa ukazujú aj pri statkoch každodennej potreby. I tu sa spotrebiteľ viac pozerá na cenu. Odhady ziskov išli nadol o takmer jedno percento v prípade druhého kvartálu o 0,7 percenta.

Sektor informačných technológii po ťažkom prvom kvartáli pokračuje v slabých výhľadoch. Odhady na druhý kvartál išli nadol o viac ako jedno percento, na zvyšok roka o 0,4 percenta.

Veľká rotácia z dobrodružstva do istoty

Počas posledných dvoch rokov hrali na akciovom trhu prím rýchlo-rastúce odvetvia poháňané inováciami, ktorých rast bol viac založený na očakávaniach, než na reálnych výsledkoch. Investori stávkovali na to, že firmy budú v budúcnosti oveľa úspešnejšie, než sú dnes. Boli ochotní za podiel vo firme platiť vyššie sumy, než bola reálna hodnota spoločnosti. Tento rok je všetko inak, nikoho nezaujíma budúcnosť, počítajú sa len reálne výsledky a vyplácaná dividenda. Čím viac predvídateľný biznis, tým lepšie. Investori nie sú ochotní priplácať za očakávaný rast, práve naopak, čakajú na lepšiu cenu a držia hotovosť, až kým cena spoločnosti neklesne na zaujímavé úrovne. Nič neilustruje tento obrat viac, ako slávne ETF ARK Inovation, ktoré stávkovalo na "kreatívnu deštrukciu". V roku 2020 zarobilo 157 percent, v roku 2021 kleslo o 23 percent a tento rok klesá o 61 percent. Čiže trikrát viac, ako index S&P500. Inak povedané, kto nakúpil v roku 2019, alebo skôr, tak je aspoň na nule. Kto nakúpil neskôr, je v ťažkých stratách. 

Existujú však aj sektory, ktoré si vedú pomerne dobre. Už tradične sú v silných ziskoch energetické spoločnosti. Ich náklady sú relatívne fixné, ale ceny výstupov idú prudko nahor. Či už ide o ropu, zemný plyn alebo obnoviteľné zdroje energie.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa