Na Slovensku máme strategický podnik, ktorý vyrába najekologickejším spôsobom surovinu, ktorej Európa nemá dosť a ktorá je dôležitá aj pre naše automobilky. Ide o Slovalco, žiarsku hlinikáreň. Má problém, za ktorý nemôže. Ministerstvo životného prostredia sedí na miliarde eur, ktorú má od priemyslu a odmieta ju použiť.

Žiarska hlinikáreň už minulý rok avizovala, že kvôli prudko rastúcim cenám elektrickej energie bude mať problém. Elektrická energia je pre firmu najväčšou nákladovou položkou. Slovalco upozorňovalo, že na väčšinu roka 2022 má ešte zazmluvnenú elektrickú energiu za staré ceny. To znamená, že má čas ešte niekoľko mesiacov a následne problém prepukne.

Minister Sulík už pochopil, J. Budaj stále nie

Minister hospodárstva Richard Sulík im v októbri oznámil, že predsa nemôžu mať problém, keď prudko stúpajú ceny hliníka. Pán minister má pravdu, lenže kým ceny hliníka rástli od začiatku roka 2020 o 80 percent, cena elektrickej energie vzrástla o 220 percent. Pán minister si to zjavne overil a odvtedy je tichšie.

V poučovaní ho plnohodnotne hradil minister životného prostredia Ján Budaj, ktorý všetkým oznámil, že Envirofond nie je bankomat pre priemyselníkov a že kto má vysokú spotrebu elektrickej energie, mal by zo Slovenska radšej odísť.

Nečakané stovky miliónov eur na účte

Ministerstvo životného prostredia je doslova zavalené peniazmi, ktoré tam posiela priemysel. Ten totiž za emisné povolenky platí niekoľkonásobok ceny oproti minulému roku. Na začiatku roka 2020 stála tona emisných povoleniek 26 eur, o rok neskôr to bolo 30 eur a v súčasnosti je to už viac ako 90 eur.

Do Enviforondu tečú stovky miliónov eur a aktuálne je tam už viac ako miliarda eur. Ministerstvo ŽP je úplne bezradné a tieto peniaze nedokáže zmysluplne využiť. Aj NKÚ už konštatoval, že peniaze z fondu sú využívané nedostatočne, len sa pasívne kumulujú na účtoch.

Peniaze na účte Envirofondu

Envirofond za rok 2020 zinkasoval z predaja povoleniek viac ako 240 miliónov eur a stav na účte stúpol zo 640 miliónov eur na 826 miliónov eur. Celkové príjmy presiahli miliardu eur, výdavky fondu však boli len niečo vyše 100 miliónov eur. Envirofond v roku 2021 za emisné povolenky získal niekoľkonásobne viac prostriedkov ako v roku 2020, ďalšie stovky miliónov eur. Stav na účte veľmi pravdepodobne stúpol ešte rýchlejšie ako v roku 2020 a presiahol miliardu eur. Na pomoc priemyslu priemyslu bolo vyčlenených 11 miliónov eur.

Krajiny v EÚ časť z mimoriadnych príjmov z predaja emisných povoleniek vrátili priemyslu. Prečo? Pretože tak chránia prírodu. Ak sa hliník vyrába v EÚ, musí plniť prísne ekologické štandardy. Ak si hlinikáreň zatvoríme, hliník budeme dovážať z Číny, kde sa pri jeho produkcii vyprodukuje oveľa viac emisií. A tie nepriaznivo ovplyvnia aj Slovensko.

Alebo pán minister plánuje z prostriedkov Envirofondu vybudovať steny okolo Slovenska, ktoré nás ochránia? Priemyselné podniky pritom neurobili nič, čím by poškodili prírodu viac, ako po minulé roky. Nemajú vyššiu spotrebu elektrickej energie, ani nevyprodukovali viac emisií. Prečo majú teda platiť stovky miliónov eur naviac?

Zatiaľ čo do Envirofondu nečakane pribudlo niekoľko sto miliónov euru naviac, priemyselné podniky dostali odškodné len vo výške niekoľkých miliónov eur. A s ďalšou pomocou nemajú počítať. Nemecko, Česko, Nórsko a ďalšie krajiny pomáhajú svojim podnikom, Slovensko nie. Peniaze síce máme, ale skrátka nedáme.

Priemyselníci si u nás neodkladajú žiadne peniaze. Tieto rečičky už naozaj niekedy človeku lezú na nervy. To ako keby odovzdávali dane a stále by sa ozývali, kedy im ministerstvo financií dane vráti. Peniaze v envirofonde sú peniaze za poškodzovanie klímy. Tie peniaze majú primárne slúžiť na zlepšovanie životného prostredia.
Ján Budaj, minister životného prostredia

Skúste povedať kamionistovi, že má platiť 4,50 eur za naftu

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa