Poľská ekonomika sa stále relatívne drží napriek vysokej inflácii, spomaleniu medzinárodného obchodu aj drahej energií. Jej vývoj však bude závisieť primárne od Nemecka, hovorí analytik finančného trhu XTB Poľsko Eryk Szmyd.

Ako sa darí poľskej ekonomike?

Rast HDP Poľska v tomto roku je stále solídny, aj keď vzhľadom na náladu v ekonomike existuje šanca, že tempo rastu by sa mohlo znížiť.

Za zmienku stojí, že prvý štvrťrok bol dobrý najmä vďaka silnému rastu zásob. Je však pravdepodobné, že odolnosť poľskej ekonomiky je len zdanie, vzhľadom na oneskorenú reakciu na silný nárast cien energií. Skôr či neskôr pocítime aj vplyv vyšších úrokových sadzieb. Ten si už vyberá svoju daň, čo môžeme vidieť na výraznom spomalení realitného trhu.

Ktoré faktory by sme mohli nazvať ako protivietor?

Samozrejme inflácia, slabnúci zlotý, pokles poľskej spotrebiteľskej aktivity a sentimentu, energetická kríza a výrazné spomalenie ekonomík hlavných obchodných partnerov Poľska, predovšetkým Nemecka.

Ako významná sa ukázala aj geopolitická neistota spôsobená vojnou na Ukrajine. Oslabujúcu sa makrosituáciu nasledoval poľský akciový trh. V dôsledku toho je index WIG20 blízko minima z panického výpredaja v marci 2020 a tento rok už stratil takmer 40 percent.

Existuje šanca, že sa krajina môže vyhnúť recesii?

Poľská ekonomika sa stále môže vrátiť na vzostupnú trajektóriu. Hlavnými hrozbami samozrejme zostávajú inflácia a energetická kríza, ktorá podľa analytikov Medzinárodného menového fondu nie je dočasná a mohla by priamo aj nepriamo (cez oslabenie obchodných partnerov) zasiahnuť poľskú ekonomiku.

Od konca augusta sme zaznamenali takmer 50-percentný nárast indexu Baltic Dry Index, ktorý meria priemernú cenu prepravy na najobľúbenejších globálnych obchodných cestách. To vzbudzuje nádej v súvislosti so zlepšujúcim sa prostredím globálneho obchodu.

Priemyselná výroba je stále mimoriadne silná. Dokáže takáto aj ostať?

Poľská priemyselná produkcia sa nepochybne zlepšila na mesačnej báze, no stále vidíme masívne spomalenie. Takéto výrazné poklesy poľského indexu PMI sme zaznamenali len počas finančnej krízy v roku 2008 a zoči-voči pandémii koronavírusu v roku 2020. Októbrový index PMI vyšiel na úrovni 42 bodov v porovnaní so 40,9 bodmi v auguste, čo je stále ďaleko od neutrálnej 50-bodovej úrovne, nad ktorou sa poľský PMI už roky drží. Ekonomické podmienky stále nie sú priaznivé pre poľských výrobcov a pokles nových objednávok by mohol byť predzvesťou ďalších mesiacov spomalenia priemyslu.

Aké by mohli byť dôvody jeho spomalenia?

Výrobné náklady rástli najrýchlejším tempom od mája, čo sa premietlo do znižovania počtu pracovných miest v poľských továrňach. Jedným slovom - veci stále nevyzerajú dobre. Vysoká inflácia, klesajúce tržby, oslabovanie poľského zlotého, nedostatok elektroniky a geopolitická neistota doliehajú na poľských výrobcov a snažia sa uhasiť optimizmus medzi poľskými podnikateľmi. Prognózy rastu produkcie medzi výrobcami na najbližších 12 mesiacov sú mierne neutrálne, nikto nehovorí o apokalypse.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa