Slovensko po viac ako ôsmich mesiacoch od vypuknutia pandémie výrazne zvýši podporu na udržanie pracovných miest. „Považujeme to za najvýznamnejšie rozhodnutie, ktoré deklaruje jasnú snahu vlády o udržanie pracovných miest, udržanie zamestnanosti a následné naštartovanie ekonomiky v roku 2021,“ ocenil krok vlády výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor.

Práve veľkí domáci zamestnávatelia v minulosti tvrdo kritizovali súčasný kabinet za príliš malú pomoc a otvorene hovorili o hrozbe prepustenia tisícov ľudí. Nakoniec sa kabinet Igora Matoviča rozhodol dať viac peňazí po tom, ako Slovensko začalo čeliť ekonomickým následkom druhej vlny pandémie.

Vláda schválila Prvú pomoc plus

Na základe stredajšieho rozhodnutia vlády bude podnikateľom pomáhať takzvaná Prvá pomoc plus a v podstate ide o zvýšenie už existujúcich schém. Štát aktuálne firmám prepláca 80 percent mzdových nákladov tých zamestnancov, ktorí pre nedostatok zákaziek ostali sedieť doma. Zmena spočíva v tom, že strop príspevku na jedného pracovníka sa zvyšuje z 880 na 1 100 eur.

V prípade poklesu tržieb o viac ako 80 percent môžu firmy na každého jedného zamestnanca dostať podporu 810 eur.
Zdroj: Shutterstock
V prípade poklesu tržieb o viac ako 80 percent môžu firmy na každého jedného zamestnanca dostať podporu 810 eur.

Napríklad maloobchodná sieť potravín počas prvej vlny mohla na sto zamestnancov dostať od štátu každý mesiac 88-tisíc eur a v druhej vlne to bude až 110-tisíc eur.

Viac peňazí dostanú aj firmy, ktoré síce zamestnancov nenechali sedieť doma, ale im výrazne klesli tržby. V ich prípade sa pri poklese tržieb o viac ako 20 percent zvyšuje mesačná pomoc zo 180 na 270 eur na zamestnanca. Pri poklese o 40 percent z 300 na 450 eur, o 60 percent zo 420 eur na 630 eur a o 80 percent z 540 na 810 eur.

Firmy totiž pri prudkom poklese tržieb nemusia mať dosť financií na vyplácanie miezd. Táto zmena napríklad strojárskej firme so 100 zamestnancami a poklesom tržieb o viac ako 80 percent prinesie zvýšenie mesačnej podpory z 54-tisíc eur na 81-tisíc eur.

„Od druhého novembra začnú úrady práce posielať doterajším 120-tisíc žiadateľom dodatky a na ich základe im bude vyplatená zvýšená štátna pomoc,“ priblížil počas tlačovej konferencie minister práce Milan Krajniak (Sme rodina). Štátni úradníci majú so žiadateľmi väčšinou komunikovať online a zvýšená podpora bude vyplatená spätne aj za mesiac október.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa