Zákon o rozpočtovej zodpovednosti prináša jeden vážny problém. Pre nezodpovedné hospodárenia menšinovej koalície sa už v máji zapnú sankcie dlhovej brzdy. Politici budú musieť v časoch energetickej krízy viazať tri percentá výdavkov. Zároveň vláda musí požiadať parlament o vyslovenie dôvery a ministerstvo financií zostaví vyrovnaný rozpočet na rok 2024.

Z čisto ekonomického hľadiska to nie sú dobré správy. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť vypočítala možné dôsledky razantného zatiahnutia dlhovej brzdy. Krajinu zasiahne drakonické šetrenie v objeme šesť miliárd eur. Tvrdé rozpočtové škrty pripravia o prácu 35-tisíc zamestnancov. Tým, čo si prácu udržia, klesnú mzdy v priemere o tri percentá.

Slovensko musí túto hrozbu odvrátiť. Formálne by na to stačil pád premiéra Eduarda Hegera. Nová vláda by automaticky získala dvojročnú ochranu pred dlhovou brzdou. Pri súčasnom rozložení síl v parlamente to nie je až také nereálne.

Lenže takýto vývoj automaticky neznamená predčasné voľby. Na to treba hlasy 90 poslancov. Väčšina súčasných zákonodarcov sa však nemá šancu znovu dostať do národnej rady a v reálnom živote nedokáže zarobiť tých päťtisíc eur za mesiac. Z čisto zištných dôvodov preto neschopní poslanci za predčasné voľby hlasovať nebudú.

Výsledkom by tak bol obrovský chaos. Ten by sa mohol pokúsi zneužiť na návrat do funkcie premiéra Igor Matovič. Súčasná koalícia totiž dokáže v parlamente rôznymi dohodami získať podporu 76 poslancov a čisto formálne vytvoriť novú vládu.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa