Rekordná produkcia ropy v USA a Južnej Amerike (hlavne v Brazílii a Guyane) spolu so slabým dopytom po rope tlačí kartel OPEC do nového, v poradí už tretieho kola škrtov produkcie v priebehu posledného roka.

Vodiči na Slovensku dostanú darček, Saudskej Arábii vystavili účet za manipuláciu trhu
Hoci k týmto umelým obmedzeniam produkcie pridáva aj ďalší veľký producent, Rusko, cena ropy nestúpa. Naopak, za posledné dva mesiace klesla o 20 percent a obchoduje sa pri tohtoročných minimách.
Nie je to tak dávno, čo kartel OPEC ovládal 58 percent trhu s ropou (38 percent ak do produkcie počítame ďalšie skvapalnené hydrokarbónové plyny (NGPL) ktoré sa ťažia spolu s ropou). Teraz jeho podiel na trhu s ropou klesá pod 50 percent (resp. 32 ak počítame aj NGPL) a trh sa kedysi mocného kartelu prestáva báť.
Kartel, ktorý škrtol svoj vplyv
Postupným znižovaním produkcie klesne produkcia kartelu tento rok o 400-tisíc barelov ropy denne, a v tom už je započítaný silný rast produkcie Iránu, ktorého sa kvóty dočasne netýkajú.
V tom istom čase vzrástla produkcia USA o 1,4 milióna barelov, produkcia Brazílie o 400-tisíc barelov. Guyana je novou hviezdou na trhu s ropou, jej produkcia vzrástla na trojnásobok (zo 130-tisíc na 385-tisíc barelov), hoci ide skôr o menšieho hráča.
Trh s ropou tak napriek snahe OPEC-u našiel rovnováhu a barely, ktoré nedodá Saudská Arábia spolu s ostatnými členmi kartelu dodajú iní producenti ropy. Saudská Arábia koncom novembra ohlásila nové škrty na rok 2024, z aktuálnej úrovne 1,3 milióna barelov denne na 2,2 milióna barelov ropy denne. Ani tento krok však nepriniesol udržateľne vyššie ceny.
Cena ropy v tom čase vzrástla z 80 dolárov za barel na 85 dolárov, následne klesla až k úrovni 72,50 dolára. Teraz časť strát vymazala ale to je možné pripísať skôr slabému doláru a výbornej nálade na finančnom trhu.
Energetické agentúry totiž očakávajú, že vzhľadom na pokračujúci rast produkcie ropy mimo kartel OPEC a slabý dopyt udržia trh s ropou v pluse. Nové škrty môžu zabrániť nárastu zásob ropy vo svete a silnému poklesu ceny komodity, ale cenou bude ďalší pokles podielu na trhu, čo znamená ešte menší vplyv ako doteraz.
Ostali len zlé možnosti
Čítajte ďalej s predplatným TRENDU
Odomknite článok cez SMS za 3 € týždenne s automatickou obnovou.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?