O podobe budúceho zvyšovania platov majú v referende rozhodnúť ľudia. Taká je aspoň predstava Konfederácie odborových zväzov (KOZ) Slovenskej republiky, ktorej sa nepáči pomalý rast minimálnej mzdy ani príplatkov za prácu v noci, cez víkend a štátny sviatok. „Ignorovanie hlasu nespokojných zamestnancov je prejavom neskutočnej arogancie moci zo strany súčasnej vlády,“ povedal počas tlačovej konferencie prezident KOZ Marián Magdoško.

Odborári preto začali zbierať podpisy na vyhlásenie referenda, ktorého hlavným cieľom je dosiahnuť rýchlejší rast platov pracujúcich ľudí. „Asi nikto od odborov nečaká tlak na znižovanie firemných daní. V podstate si robia len svoju prácu a snažia sa získať čo najviac pre zamestnancov,“ povedal pre TREND ekonóm z Prognostického ústavu Slovenskej akadémie vied Vladimír Baláž.

Problém je len v tom, že v časoch krízy nie je dobré prudko zvyšovať mzdy a Slovensku môže prílišný tlak na zvyšovanie mzdových nákladov spôsobiť viac škody ako osohu. „Veľké ekonomiky si môžu dovoliť zvyšovať razantnejšie mzdy a následne ťažiť z rastúcej spotreby obyvateľstva. No my sme malá krajina a takmer všetok u nás vyrobený tovar ide na vývoz. Preto nie je v našom záujme príliš vysokými mzdami spôsobiť odchod investorov,“ dodal V. Baláž.

Slovensko začne výrazne prichádzať o investície postavené na lacnej pracovnej sile potom ako priemerná mzda prekročí 1 200 eur.
Zdroj: Shutterstock
Slovensko začne výrazne prichádzať o investície postavené na lacnej pracovnej sile potom ako priemerná mzda prekročí 1 200 eur.

Smutný príbeh Portugalska

Domáca ekonomika stojí hlavne na exporte tovarov do zahraničia. Takmer každý rok sa z krajiny vyvezie viac ako milión nových automobilov. Ešte koncom minulého storočia podobne z výroby vozidiel profitovalo Portugalsko. Miestne hospodárstvo začalo mať vážne problémy po tom, ako tamojší odborári presadili príliš rýchly rast platov. Nadnárodné koncerny totiž reagovali presunom časti výroby do lacnejších krajín strednej a východnej Európy.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa