Nórske nízkonákladové aerolínie Norwegian Air zrušili objednávku na takmer stovku lietadiel od Boeingu, z ktorých väčšinu tvoria stroje 737 MAX.

Od amerického výrobcu teraz žiadajú vrátenie zálohových platieb za lietadlá, ako aj vyplatenie odškodného za straty, ktoré spoločnosť utrpela v dôsledku uzemnenia strojov 737 MAX po dvoch tragických haváriách.

WA 21 archív Mníchov - Na archívnej snímke z 25. apríla 2019 je logo nemeckého spracovateľa platieb Wirecard v Mníchove. Akcie Wirecard zasiahnutého účtovným škandálom pokračovali v piatok ráno 19. júna 2020 v strmom poklese. Kurz akcie krátko po začiatku obchodovania padol o vyše 21 % na 31,35 eura. Wirecard bol kedysi hviezdou medzi novými európskymi technologickými firmami. FOTO TASR/AP 

FILE - In this  Thursday, April 25, 2019 file photo the logo of financial services company wirecard is pi
Neprehliadnite

Zadlžený Wirecard má veľké pracovisko aj v Košiciach. Zamestnanci sú v neistote

Nórska spoločnosť v utorok informovala, že zrušila objednávku na celkovo 97 lietadiel od Boeingu. Ide o 92 lietadiel 737 MAX a päť strojov 787 Dreamliner. Spolu so zrušením objednávky na tieto stroje ukončila aj platnosť dohody o servisných službách pre obidva typy lietadiel.

Firma tak urobila v období, keď sa začalo certifikačné testovanie strojov 737 MAX s cieľom vrátiť ich po viac než roku do vzduchu. Lietadlá sú uzemnené od 12. marca minulého roka po dvoch haváriách, ktoré nasledovali v krátkom čase po sebe a v dôsledku ktorých zahynulo celkovo 346 ľudí. V tom čase mali Norwegian Air v letovom parku 18 strojov 737 MAX.

Aerolínie okrem toho informovali, že od Boeingu požadujú vrátenie sumy zaplatenej v rámci objednávky 97 strojov. Zároveň žiadajú kompenzácie za straty, ktoré utrpeli v dôsledku celosvetového uzemnenia lietadiel 737 MAX, ako aj v dôsledku problémov s motormi pre lietadlá 787 Dreamliner.

„Rokovania s Boeingom neviedli k dohode, ktorej výsledkom by bola rozumná kompenzácia,“ uviedla nórska letecká spoločnosť. Výšku požadovaných kompenzácií však nezverejnila.