Predčasné voľby spustia tvrdý boj o hlasy ľudí. Voliči dostanú prednosť pre politickými víziami. Prichádzajúce rozhadzovanie peňazí však zvyčajne nič dobré neprinesie. Výsledok v podobe narastajúceho verejného dlhu nakoniec zaplatia prostredníctvom daní firmy aj občania. Lenže ústup od dlhodobých ekonomických vízií je v prípade vlády v demisii dobrou správou.

Minimálne ak ide o druhý pilier. Koncom minulého roka schválená reforma nečakane zaťažila daňou z príjmu aj jednorazový výber peňazí z druhého piliera. V závislosti od výšky úspor mali sporitelia v priebehu okamihu prísť o pätinu až štvrtinu úspor. Napríklad od človeka, ktorý si takto našetril 100-tisíc eur, plánoval štát zobrať 25-tisíc eur.

Vyhnúť sa vysokým daniam bolo možné len kúpou biednej súkromnej penzie. Paradoxne práve v tej videl štát možnosť, ako ľudí zabezpečiť na starobu. Situácia sa zásadne zmenila definitívnym rozpadom koalície a v parlamente sa nečakane objavil návrh na zrušenie drakonického zdanenia. Stoja za ním poslanci Obyčajných ľudí. Na rozdiel od nedávnej minulosti proti tejto zmene nie je ani minister práce Milan Krajniak (Sme Rodina).

Boj o voličov

V druhom pilieri má približne 1,76 milióna Slovákov investovaných takmer 12 miliárd eur. Zdanenie úspor takého obrovského počtu ľudí bude vo voľbách možné obhájiť len veľmi ťažko. Odporcov systému totiž rečami o znárodnení na svoju stranu láka predseda Smeru-SD Robert Fico. Pravicové strany zvyčajne oslovujú populáciu skôr podporou sporenia na dôchodok. Pravdepodobne z tohto dôvodu prichádza nečakaný návrh na zrušenie kontroverzného zdanenia súkromných dôchodkov.

V súčasnosti je situácia takáto: Napríklad nadpriemerne zarábajúci človek dostane po odchode do penzie štátny dôchodok 600 eur. Ide o peniaze vyplácané z prvého piliera. Zároveň mal v druhom pilieri ušetrených približne 50-tisíc eur. Tieto peniaze si môže naraz vybrať a bez zdanenia ich ľubovoľne minúť. Spomínanú možnosť majú tí sporitelia, ktorých štátny dôchodok z prvého piliera je minimálne vo výške priemerného starobného dôchodku. V novembri 2022 bol priemerný starobných dôchodok zhruba 518 eur.

Zásadná zmena mala nastať v roku 2024. V rámci vlaňajšej reformy dôchodkového systému poslanci schválili zaťaženie jednorazového výberu daňou z príjmu. Napríklad spomínaná suma 50-tisíc eur mala byť zdanená 25-percentnou sadzbou a sporiteľovi by reálne ostalo len 37 500 eur. Toto neúmerné zníženie reálneho príjmu zavádza nový paragraf 33 b. Ten sa mal v zákone objaviť už začiatkom budúceho roku. No s veľkou pravdepodobnosťou sa nakoniec neobjaví. Práve jeho zrušenie navrhuje aktuálna novela zákona o starobnom dôchodkovom sporení. V rámci nej sú v hre aj ďalšie dôležité zmeny.

Smerom k nižším daniam

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa