Po odchode liberálov zavládol vo vláde pokoj. Na koaličných radách sa namiesto neustálych škriepok veselo vtipkuje. Politici minimálne raz za týždeň predstavia opatrenia na pomoc obyvateľstvu. Takto opísal vývoj v menšinovej vláde minister financií Igor Matovič. Zároveň väčšinou vždy nezabudne dodať: „Nekradneme, preto si môžeme dovoliť pomáhať.“

Lenže realita je iná. Súčasnú situáciu oveľa viac vystihuje heslo: Zadlžujeme, preto si môžeme dovoliť rozhadzovať peniaze. Lenže zadarmo boli eurá len v časoch pandémie a záporné úrokové sadzby dlhopisov sú dávnou minulosťou. Nepríjemnou realitou je štvorpercentný úrok, ktorý si investori pýtajú za požičanie peňazí Slovensku. A bude už len horšie.

„Najnovšia simulácia ukazuje, že úrokové náklady sa bez zníženia deficitu do konca súčasnej dekády takmer strojnásobia,“ konštatuje Inštitút finančnej politiky v analýze pod názvom: Pripravte sa na horšie časy, varujú finančné trhy. Na obsluhu dlhu krajina v súčasnosti minie zhruba 0,8 percenta HDP. Vyjadrené v peniazoch ide o 800 miliónov eur. V roku 2030 to bude približne 2,3 percenta HDP, čo zodpovedá približne sume 2,3 miliardy.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa