Úspešné investovanie nie je len o výbere správnych akcií či iných aktív. Ide hlavne o to, neurobiť veľkú chybu, ktorá môže investora pripraviť nie len o zisky, ale aj o vložený kapitál. Nie nadarmo najslávnejší investor histórie Warren Buffett povedal, že pravidlo číslo jedna pri investovaní znie: nestratiť peniaze. Existuje aj druhé dôležité pravidlo: nezabudnúť na prvé pravidlo.

Maľovanie na stenu? Prečo nie?
Neprehliadnite

Prekvapiví víťazi v čase otrasov na trhu chránia kapitál

Mnohé návody na úspešné investovanie hovoria o tom, čo treba urobiť. Oveľa dôležitejšie však často býva, čo určite nerobiť.

Pri investovaní idú emócie bokom

Hlavným nepriateľom investora sú emócie. V návale eufórie či prudkého rastu na trhu sa obáva, že zmešká rast a je ochotný zaplatiť akúkoľvek sumu za dané aktívum. Naopak, v čase poklesov na trhu, sa vyľaká a predá za nízku cenu, hoci pokles môže byť len dočasný a nemusí nič meniť na kvalite firmy.

Pravidlo číslo jeden pri investovaní znie, že nesmiete stratiť peniaze. Potom tu je druhé pravidlo: nezabudnúť na pravidlo číslo jeden.
Warren E. Buffett

Správny investor by mal mať svoj názor na hodnotu spoločnosti na základe jej ekonomických výsledkov a očakávaní. Dopredu by mal mať premyslené, akú cenu je ochotný zaplatiť a toho by sa mal držať bez ohľadu na výkyvy na trhu. Hodnota firmy sa mení len málo, to len jej cena kolíše. Niekedy je výhodná, inokedy nie.

Ďalšou skupinou neúspešných investorov sú tí, ktorí neustále sledujú grafy cien akcií a robia množstvo unáhlených transakcií. S tým súvisí nielen rast nákladov z dôvodu zaplatenia množstva poplatkov za obchod, ale aj rast rizika, že nakúpi draho a následne pod tlakom paniky predá pod cenu.

Pri obchodovaní na trhu je lepšie používať limitné objednávky, ktoré sa zrealizujú na vopred určenej cene aj bez toho, aby investor musel sedieť pri počítači.

Investor musí mať jasno v tom, čo vlastne chce

Znie to neuveriteľne, ale väčšina ľudí nemá presne stanovené ciele pre investovaní. Samozrejme, chcú zarobiť čo najviac, a to rýchlo. Zároveň nechcú podstupovať takmer žiadne riziko. Pri takto nerealistických očakávaniach nevyhnutne dochádza k zrážke s realitou a zmätočnému prehadzovaniu priorít a cieľov.

Najväčšia sila investora
Najväčšia sila investora spočíva v tom, že ho nikto nedonúti predať, pokiaľ sám nechce. Preto nesmie investovať peniaze, ktoré bude čoskoro potrebovať a nikdy nenakupuje na páku. Pokiaľ nakúpil kvalitnú firmu, prečká s ňou aj tú najväčšiu krízu a cena sa následne zotaví. Zatváranie pozície pod tlakom emócií počas výpredaja znamená zaknihovať stratu, ktorá sa už nikdy nevráti.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa