Na pravidelnom zasadnutí kartelu OPEC vo Viedni bolo nezvyčajne rušno. Mocné združenie producentov ropy na Blízkom východe kontroluje takmer polovicu svetovej produkcie. Tento rok zažívalo hanbu, pretože čoraz viac členov nedokázalo z dôvodu starej infraštruktúry naplniť produkčnú kvótu.

EBE 31 Džidda - Americký prezident Joe Biden pricestoval v piatok do Saudskej Arábie, ktorá je po Izraeli a palestínskych územiach poslednou zastávkou na jeho pracovnej ceste na Blízkom východe. Biden sa stal vôbec prvým americkým prezidentom, ktorý priletel do Saudskej Arábie priamym letom z Izraela; jeho lietadlo pristálo v saudskoarabskom meste Džidda. Na snímke zľava americký prezident Joe Biden a a saudskoarabský korunný princ Muhammad bin Salmán sa zdravia počas príchodu do saudsoarabskej
Neprehliadnite

Bližšia rusko-arabská košeľa ako americký kabát: OPEC obmedzuje produkciu

Preto celý kartel produkoval až o jeden milión barelov ropy menej, ako by mal. Saudská Arábia spolu so Spojenými arabskými emirátmi mali pritom s USA dohodu, že výmenou za americké zbrane budú navyšovať svoju produkciu, aby držali ceny ropy nízke.

Saudská Arábia chcela urobiť kompromis a posunúť kvóty bližšie k realite a znížiť ich o jeden milión barelov, čím by sa reálna produkcia nemenila. Washingtonu plánovali odkázať, že ide o administratívny krok, ktorý nebude mať na trh väčší vplyv. Ak by ceny ropy nestúpali, bolo by to možné uhrať.

Hrozí recesia, ceny ropy sú tlačené nadol, arabskí partneri majú záväzky voči svojím obyvateľom, rozpočty vyžadujú ceny aspoň 80 dolárov za barel a tak podobne.

Nový návrh na stole a vyplašené telefonáty z Washingtonu

V tom sa však objavil ruský zástupca Alexander Novak. Ten nie je na sankčnom zozname Západu a tak sa mohol dostať na osobné stretnutie kartelu do Viedne. Rusko má úplne inú agendu, vedie ekonomickú vojnu so Západom.

A. Novak mal z Moskvy jasné zadanie a tým bol návrat cien ropy na trojciferné úrovne. Ruská produkcia totiž začína klesať, európskych zákazníkov nie je možné ľahko nahradiť, Čína aj India žiadajú zľavy a do toho Západ diskutuje o cenových stropoch na ruskú ropu.

Na stole sa tak objavil návrh, kvóty by mali ísť nadol o dva milióny barelov, nie iba o jeden. Vo Washingtone sa rozozneli alarmy a zosilnel diplomatický tlak smerom na Viedeň.

Americkí zástupcovia sa pokúšali pritlačiť niektorých členov kartelu, aby prudké zníženie kvót vetovali. Varovali, že vysoké ceny ropy spôsobia prepad dopytu, čo kartel zasiahne. Nepomohlo im to, návrh prešiel.

Cena ropy dosiahla v septembri úroveň 83 dolárov za barel, teraz vzrástla na 93 dolárov, čo je stále tretinu nižšia cena, než bola počas vrcholu paniky na začiatku marca. To menení nič na tom, že kroky OPECu sú v protiklade s tým, čo očakával Washington.

Ten označil tieto kroky za krátkozraké, rozhodnutie kartelu si plánuje preštudovať. Cena ropy rozhodne otáča trend, toto môže byť rozhodujúci okamih pre ďalšie smerovanie.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa