Svetové ekonomické fórum (WEF) upriamuje pozornosť na to, aby ľudia čoraz menej vlastnili a viac zdieľali. V článku, ktorý zverejnilo na svojich stránkach, ktorého autorkou je Winnie Yeh, píše, že svet sa dostáva do kritického bodu nedostatku kovov. Prechod od fosílnych palív k technológiám pre obnoviteľné zdroje je náročný práve na zásoby kovu – kobaltu, lítia či niklu a na udržanie potrebného množstva materiálu už nemusí stačiť ani recyklácia. V troch bodoch preto vyzýva na zvýšenie zdieľania a opätovné použitie, čo má pomôcť znížiť dopyt po spomínaných kovoch. Ako uvádza svet „potrebuje revolúciu v oblasti čistej energie a potrebuje ju okamžite“.

V rámci prvého bodu uvádza, že ľudia by mali prejsť od súkromného vlastníctva k zdieľanému. V tejto súvislosti spomína neefektivitu z hľadiska míňania zdrojov, napríklad keď sa v domácnostiach často nachádzajú staršie, nepoužívané mobilné telefóny či notebooky. Preto by sa mali aj tieto zariadenia viac zdieľať, čím by sa znižovala spotreba materiálu. To by malo platiť aj pri obmedzení súkromného vlastníctva áut, pričom spomína platformy na zdieľanie vozidiel ako Getaround či BlueSG.

Širší prechod od vlastníctva k zdieľaniu

Text na stránke Svetového ekonomického fóra však ide oveľa ďalej a vyzýva na širší prechod od vlastníctva k zdieľanému užívaniu, a to „zmenou celého spôsobu, akým sa navrhujú veci a systémy“.

Uvádza aj ďalšie príklady, vrátane bezkľúčového odomykania, ktoré uľahčuje zdieľanie áut. Cieľom má byť zníženie osobných vozidiel v uliciach miest a celková transformácia doterajšieho spôsobu života.

V rámci návrhu by sa spoločnosti mali pri výrobe nových produktov zameriavať viac na zvýšenie životnosti výrobkov, od pračiek cez solárne panely. Tu zase upozorňuje na špecializovaný web s predajom elektroniky Buy me Once, ktorý predáva len produkty s dlhou životnosťou.

Pri treťom bode vyzýva na budovanie hrdosti na život takpovediac „z druhej ruky“. Dotýka sa aj témy ďalšieho využitia batérií z elektrických vozidiel a pripomína príklady, keď sa už vyradené batérie s nižšou kapacitou, ktoré ale ešte stále disponovali energiou, použili na napájanie pouličného osvetlenia v Japonsku či štadiónu v Holandsku.

S repasovanou spotrebnou elektronikou uvádza aj ďalšie využitie v praxi, vrátane start-upov ako Back Market či Refurbed. Spomína aj predĺženie životnosti pri veľkých investíciách, ako sú veterné turbíny a pod. Takýto prechod na cirkulárnu ekonomiku a predlžovanie životného cyklu každého produktu považuje za naliehavý krok a žiada systémové zmeny na zníženie spotreby všetkého, najmä kovov.

Hranice zdieľania a súkromného vlastníctva

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa