Omikron zatvorí slovenskú ekonomiku na dlhé mesiace. Hospodárstvo utrpí astronomické škody vo výške dvoch miliárd eur. To sú najnovšie výkriky ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO).

Stále vplyvný slovenský politik akosi zabudol na dve vecí. Problém hroziacich strát je možné elegantne vyriešiť otvorením ekonomiky. Preplneným nemocniciam sa elegantne dá vyhnúť zavedením povinného očkovania.

Lenže súčasná vláda dokáže len ľudí zatvárať doma. Potom plače nad obrovskými hospodárskymi škodami. Pritom ešte v lete mohla obyvateľov motivovať do očkovania výhodami voľného pohybu.

„Nemôžeme ľudí deliť na očkovaných a neočkovaných.“ Týmito slovami snahy o zvýšenie motivácie pichnúť si vakcínu zarezal predseda parlamentu Boris Kollár (Sme Rodina). Ochotne mu pritom asistoval I. Matovič. Práve tento tandem najnovšie prichádza s nápadom povinne zavrieť doma na niekoľko mesiacov všetkých penzistov.

Keby radšej s rovnakou vervou bojovali za zvýšenie kapacít nemocníc. Potom nemusí prísť k zatvorenie ekonomiky ani pri väčšom počte nakazených. Lenže namiesto zvyšovania platov lekárov dostali prednosť uletené nápady. Od plošného testovania cez očkovaciu lotériu až po vyplatenie odmien zaočkovaným penzistom.

Koalicia
Neprehliadnite

Rok premárnených šancí. S populistickou vládou nebude Slovensko nikdy bohatou krajinou

Miliardy eur vyleteli hore komínom. Výsledok? Krajine opäť hrozí niekoľkomesačný lockdown. Aspoň podľa slov ministra financií. I. Matovič napriek tomu nevidí problém vo vlastnej neschopnosti. Vinníka našiel v ministrovi zdravotníctva Vladimírovi Lengvarskom. Len aby sa nezabudlo – návrh na razantnejšie zvýšenie platov zdravotníkov zablokoval ministrovi zdravotníctva práve minister financií.

Aj bez zbytočných schválnosti je obrovským problémom nízka ochota ľudí nechať sa očkovať. Možno v krajine dozrel čas na položenie nepríjemnej otázky: Majú mať nezaočkovaní ľudia právo na hospitalizáciu v nemocnici s ochorením covid-19?

Nie! Takáto odpoveď umožní ponechať otvorenú ekonomiku aj počas ďalších vĺn pandémie. Áno zas vytvára priestor na zavedenie povinného očkovania. Jedno je isté. Akákoľvek odpoveď niekoho nahnevá. Na druhej strane, krajinu končene posunie vpred a zastaví vlny nezmyselného zatvárania ekonomiky.

Mimochodom, spomínané úvahy možno vôbec nie sú namieste. Infekčnejší omikron posiela oveľa menej ľudí do nemocníc. Pri troche šťastia bude jarná vlna pandémie posledná a život sa postupne opäť začne vracať do normálu. Z tohto uhla pohľadu pesimizmus ministra financií len zbytočne straší už aj tak dosť vyľakaných Slovákov.

KK23 Hannover - Na archívnej snímke z 8. marca 2019 zamestanec čistí na aute logo Volkswagen v Hannoveri. Volkswagen očakáva, že v Nemecku obnoví výrobu áut v lete 2020. Automobilka bola nútená prerušiť produkciu pre pandémiu nového koronavírusu. FOTO TASR/DPA
ARCHIV - 08.03.2019, Niedersachsen, Hannover: Eine Mitarbeiterin putzt das VW-Logo eines T6 von Volkswagen Nutzfahrzeuge auf dem Band der Endkontrolle im VW-Nutzfahrzeuge Werk in Hannover. Die Sparte der leichten Nutzfahrzeuge im VW-Konzer
Neprehliadnite

Euro nemusí byť ani pre Nemcov až také terno. Lacné peniaze ničia tlak na konkurencieschopnosť

Neuveriteľný tlak na bankrot drobných firiem