Veľkosť, kvalita, prestížna poloha, nízky počet bytov či vysoká miera súkromia. To sú hlavné kritériá, na ktoré sa pozerajú záujemcovia o luxusné a prémiové nehnuteľnosti. Na Slovensku sa ich predaju a prenájmu venuje len zopár realitných kancelárii a ani z nich to niektoré nerobia na exkluzívnej báze. Trh je malý, hoci dopyt cítiť aj zo zahraničia.

Čo je luxus

Charakterizovať prémiové či luxusné nehnuteľnosti je ťažké, pretože nezapadajú do jednej škatuľky. Prevažujú síce veľké domy či apartmány v centre Bratislavy, ale luxusný môže byť aj menší byt v dobrej lokalite na Kolibe či apartmán vo Vysokých Tatrách.

„Prémiovosť je subjektívna kategória, pre niekoho môže byť byt za pol milióna eur nedosiahnuteľná méta, pre iného kompromis. Najviac definujúcim prvkom je jednoznačne lokalita, respektíve mikrolokalita,“ vysvetľuje výkonný riaditeľ realitky Arvin & Benet Vladimír Boháč. Ilustruje to na byte v River Parku, ktorý môže byť dvakrát taký drahý ako rozlohou identický byt v staršom projekte vzdialený 50 metrov cez cestu.

Drevený ekonomický dom v Záhorskej Bystrici
Neprehliadnite

Drevodomy stále bojujú s predsudkami, napriek tomu ich pribúda

Aj veľkému bytu v dobrej lokalite však môže subjektívny pocit exkluzívnosti absolútne chýbať, v takomto prípade ide skôr o potenciál. „O prémiovosti nevypovedá len poloha a štvorcové metre, ale aj finálna úprava – ten pocit, keď vojdete a z nehnuteľnosti dýcha, že je to kvalita s nádherným dizajnom,“ vysvetľuje V. Boháč.

Podľa riaditeľa realitnej kancelárie Svoboda & Williams Slovakia Davida Martana je dôležité aj dobré dispozičné riešenie, pútavé výhľady a prepojenie interiéru s exteriérom. Prémiové nehnuteľnosti sa často vyznačujú práve pridanou hodnotou, ako je lokalita, vybavenie či veľkosť. „Okrem nadštandardných rodinných domov v blízkosti Slavína či na hradnom kopci to sú zrekonštruované historické budovy najmä v centre Starého Mesta Bratislavy,“ dodáva Marian Tomko, konateľ realitnej kancelárie Grahams.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa